Minyatürün seçkin örnekleri bu sergide

İran, İslam Devrimi’nin 35. yılını İstanbul'da bir minyatür sergisi ile kutladı. Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açılan sergide, geleneksel ve modern örnekler bir aradaydı. Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı.

Minyatürün seçkin örnekleri bu sergide

 

 

Dünya edebiyatını etkileyen masallar, İslam tarihinden hikâyeler, resim sanatına hayat veren tasvirler… Minyatür sanatının zirvesi sayılan İran, İslam Devrimi’nin 35. yılını İstanbul'da özel bir sergiyle kutluyor. İran minyatür ve el sanatları sergisi, ülkenin köklü tarihi ve geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan minyatür sanatının seçkin örneklerini gözler önüne seriyor.

Sergide, konularını kimi zaman edebiyattan, kimi zaman kutsal kitaplardan alan minyatür sanatına ait geleneksel çizgilerden modern yoruma uzanan 60 tablo yer alıyor. Sergideki eserler, İranlı minyatür sanatçısı Reza Hemmatirad ve öğrencilerinin imzasını taşıyor.

Minyatürün kökü Çin’e dayanıyor

Programın iki kültür adına anlamlı bir buluşma olduğunu kaydeden Reza Hemmatirad, şunları söyledi: "Sergi benim için çok büyük önem arz ediyor. Bu sergide bir tek İranlı benim. Diğer arkadaşlarımızın hepsi Türk. İki kültür adına çok hoş bir buluşma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Minyatür sanatının köklerinin Çin'e uzandığını söyleyen Reza Hemmatirad, sanatın çeşitli etkileşimlerle bugünkü şeklini aldığını ifade etti. Minyatür sanatçısı Reza Hemmatirad şunları söyledi: "Minyatürle ilgili olarak şunlar söylenebilir; çok uzak doğudan gelme bir sanattır. Aslında İranlılar, Hintler ve Tacikler hepsi bu sanatın kökünü Çin'den öğrenmişler. Fakat zamanla bu yolculuk sırasında farklı kültürlerle haşir neşir olmuş ve çeşitli değişimlere uğrayarak buraya kadar gelmiş."   

12 Şubat’a kadar açık

İran-İstanbul Kültür Ateşesi'nin açılışını yaptığı sergi, Milli Saraylar ve İran-İstanbul Başkonsosluğu işbirliğiyle düzenleniyor. Türk ve İran sanatını minyatürde buluşturan sergi, 12 Şubat'a kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi sergi salonunda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. 

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 18:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26