Minyatür, resim, 'falan filan' (Video Haber)

Ressam Ayfer Kalsın 'Falan Filan' adlı 10. kişisel sergisinde minyatür sanatı örneklerine yer verdi.

Minyatür, resim, 'falan filan' (Video Haber)

 

"Pullar, inciler, taşlar, çocukluğumuzdan tatlar, kokular falan filan." Ayfer Kalsın'ın son kişisel sergisi "Falan Filan" bu sözlerle karşıladı ziyaretçilerini. Arnavutköy Art Gallery'de sanatseverlerle buluşan sergi, minyatür sanatından örnekler de içerirken, ziyaretçilerini rengârenk tablolarla masalsı bir yolculuğa çıkardı.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam bölümü mezunu Ayfer Kalsın, sergisi hakkında şunları söyledi: "Sorgulamayı, düşünmeyi, yorumlamayı bıraktım, ruhumun rehberliğinde çalıştım. Karikatür çizdiğim için çalışmalarımda biraz ironi olsa da, minyatür sanatından çok etkileniyorum. Bu sergide de bunu görebilmek mümkün. Maksadım bir Türk sanatçısı olmak. Yurtdışından biri baktığı zaman benim Türk sanatçısı olduğumu düşünsün. İsim benim için önemli değil, Ayfer veya herhangi bir şey denilebilir. Mühim olan kendi kültürümüzü yansıtmak."

Sergisinde tasavvuftan da izler bulunduğunu söyleyen Ayfer Kalsın, "Tasavvuftan da etkileniyorum. Gemiler tabii ki yolculuğu temsil ediyor fakat içsel olan yolculuğu... Püskül, boncuk, süsleyici unsur, ne varsa birazca süslüyorum. Yani gayem, bakanlara pozitif bir etki vermek, işin çok felsefesine girmeden. Çünkü yazarları var felsefenin ve yeterince söz söyleniyor bu dünyada. Ben işlerime baktıklarında insanları bir nebze olsun ferahlatmak istiyorum" dedi.

Ayfer Kalsın'ın son şahsî sergisi Arnavutköy Art Gallery'de 28 Haziran 2013 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Yayın Tarihi: 11 Haziran 2013 Salı 14:52 Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 16:19
banner25
YORUM EKLE

banner26