Milliyetçi Arnavutlar Batı'yı Osmanlı'ya tercih etti (video)

Balkan Tarihi Konuşmaları'nda Fatos Lubonja ''Arnavut Milliyetçi Mitleri ve Osmanlı İmparatorluğu'' hakkında konuştu. Arnavut milliyetçiliğinin tarihsel sürecinin ele alındığı etkinlikte Osmanlı Devleti dönemine de yer verildi

Milliyetçi Arnavutlar Batı'yı Osmanlı'ya tercih etti (video)

Bilim ve Sanat Vakfı'nın Türkiye Araştırmaları Merkezi ve TC. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen “Balkan Tarihi Konuşmaları” başlıklı program serisinin bu ayki konusu “Arnavut Milliyetçi Mitleri ve Osmanlı İmparatorluğu” oldu. Programa Arnavut yazar Fatos Lubonja konuşmacı olarak katıldı.

Lubonja konuşmasında Arnavut milliyetçiliğinin doğuş sebeplerini ele aldı. Lubonja konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bugün 19. yüzyılda Arnavut milliyetçiliğinin doğuşunu ve bunu hazırlayan sebepleri konuştuk. Şüphesiz milliyetçiliği 3 ayrı bölümde ele almak lazım. Erken dönem milliyetçilik hareketleri ki buna 'Zogu Dönemi' diyorlar Arnavutluk'ta, daha sonra komünizm dönemi ve en son postkomünizm dönemi... Tarihte ilk aşama, 19. yüzyılda Osmanlı döneminde Balkan topraklarında ortaya çıkan milliyetçi hareketlerdi. Bu hareketler milliyetçiliğin ilk tohumunu attı. Bir sonraki süreç 1830'da Yunanistan'ın bağımsızlığına kavuşması, 1878'de Sırbistan, Karadağ ve Romanya'nın ve son olarak Bulgaristan'ın bağımsızlık kazanmasıydı. 1913 sonrasındaki sınır düzenlemeleri Arnavut milliyetçiliği açısından önemli dönüm noktası oldu.”

Lubonja, Arnavut milliyetçiliğinde kendini hissettiren Osmanlı Devleti etkisine dikkat çekerken, ortak geçmişe şu sözlerle vurgu yaptı: “Milliyetçilik bir süreçtir. Arnavut milliyetçiliği de bu süreci yaşadı. Şüphesiz bu milliyetçilik geçmişten ayrılmak, yani Osmanlı Devleti'nden ayrılmak ve batıya yönelmek demekti. İşte ben, bunu eleştiriyorum. Çünkü bu doğru bir yaklaşım değil. Bu resmi tarih yazılımı ideolojik bir yazılımdır. İlmi verilere dayanan bir yazılım değildir. Bizim ortak geçmişe dönmemiz gerekiyor. Ortak noktalara bakmamız gerekiyor ve ideolojilerden ayrılmamız gerekiyor. Böylece bu ortak noktalara bakarak geleceği daha güzel ve sağlam inşâ edebiliriz.”

Çeşitli branşlardan araştırmacılar ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, Bilim Sanat Vakfı'nın ev sahipliğinde Balkanlar'daki önemli meseleleri gündeme taşımaya devam edecek.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2015 Salı 13:18 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 13:18
YORUM EKLE

banner19

banner36