Milli Saraylar Resim Müzesi açıldı (video)

Dolmabahçe Sarayı, artık yurtdışındaki benzerleri gibi bir resim müzesiyle ziyaretçilerini ağırlayacak. Açılışını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yaptığı, Milli Saraylar Resim Müzesi’nde farklı saraylardan alınan tablolar sergileniyor.

Milli Saraylar Resim Müzesi açıldı (video)

 

Mili Saraylar Resim Müzesi 7 yıllık restorasyonun ardından kapılarını açtı. Müzenin açılışında Sultan Abdülaziz'in odası, padişahların portreleri, yurt dışından sarayın duvarları için alınan tablolar ve Türk ressamların fırçasından yansıyanlar da sergilendi.

Açılış törenine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve çok sayıda akademisyen katıldı. Cemil Çiçek müzenin açılışında yaptığı konuşmada, "Tarihimizi yeteri kadar koruduğumuzu söyleyemem" dedi: "Biz toplum olarak, millet olarak tarihimizle övünürüz ama tarihimizi yeteri kadar koruduğumuzu söyleyemem. Ne kadar sırtımızı dönerek tarihimizle övündüğümüz birçok eseri kaybetmiş olmamızdan anlaşılıyor. Bir yol yapacağız diye bu kadar Mimar Sinan eserini perişan ederiz. Ama kürsünün bu tarafına geçince tarihimizle övündüğümüzü de her vesileyle ifade ederiz. Tarihle övünmenin yolu, tarihi korumaktan geçiyor. Onun için de herkese, hepimize düşen önemli görevler var."

Müze, Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz, Osmanlı'da Batılaşma, Abdülmecid Efendi, İstanbul Görünümleri isimli 11 farklı salondan oluşuyor. Milli Sarayların önemli projelerinden olan, Resim Müzesi, dünyadaki benzerlerinden ilham alınarak hazırlandı ve Türkiye'de bir ilke imza atıldı.

Dolmabahçe Sarayı içindeki veliaht dairesi Milli Saraylar Resim Müzesi'ndeki eşsiz eserleri ağırlayacak. Tarihi mekânda ziyaretçiler ilk olarak 200 tabloluk bir koleksiyonu yakından görecek.

İki katlı müzede en ihtişamlı bölüm olan merasim salonunda, Osmanlı padişahlarının en sevdiği ressamlardan olan Ayvazovski’nin tablolarına ayrıldı. Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret eden sanatseverler, ek ücret ödemeden resim müzesini de ziyaret edebilecekler.

 Tuğçe Özerdem haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 17:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26