Mıkmıllı kadınlarının Kur'an sevdası (video)

Batı Trakya'da yoğun olarak Türklerin yaşadığı İskeçe'nin Mıkmıllı Köyü'nde bir hatim programı düzenlendi. 50 hanelik köyün küçük camiinde tertip edilen programa köy halkı büyük ilgi gösterdi.

Mıkmıllı kadınlarının Kur'an sevdası (video)

Yoğun olarak Türklerin yaşadığı Batı Trakya'daki Mıkmıllı Köyü'nün sakinlerinin tamamı Türk. Meriç'in batısındaki soydaşlarımız; dilleri, dinleri, kültürleriyle bizim diğer yarımız. Lozan Antlaşması'ndan sonra Yunanistan'da kalan Batı Trakya topraklarında geleneklerine, dillerine, dinlerine bağlı kalarak değişmeden yaşamayı başaran köy halkı, Türkiye ile bağlarını da hiç koparmadı.

Ramazan ayının yaklaştığı mübarek ayları tüm Müslümanlar gibi onlar da dualarla yad ediyor, hatim törenleri düzenliyor, bu törenler aracılığı ile birlikteliklerini pekiştiriyorlar. Ramazan ayının yaklaştığı bugünlerde Batı Trakya'nın hemen hemen her köyünde hatim törenleri düzenleniyor. Mıkmıllı Köyü de bu törenlerin düzenlendiği köylerden biri.

1,5 yılda Kur'an'ı hatmettiler

Köy imamının Türkiye'den gelen eşi, köyün yetişkin kadınlarına Kur'an-ı Kerim okumayı öğretmiş. Okunan ilk hatmin mutluluğu bu hafta tüm Batı Trakya'dan gelen davetlilerle paylaşıldı. Köyün Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenen çocukları da bu törene katıldı. Bu anlamlı günün heyecanını taşıyan kadınlar kendilerine ön ayak olan hocalarına da müteşekkir.

"Nasıl başladı bu hatim törenlerinin hikâyesi" sorusunu Mıkmıllılı bir hanım şu şekilde cevapladı: “Merve'nin sayesinde. Allah razı olsun hocamızdan. Allah'ın emri olduğu için öğrenmeye gayret ettik. Allah'ın rızasını kazanmışızdır inşallah.”

Bir buçuk yıllık çabanın meyvesini toplayan köylü kadınlar hocalarına şu cümlelerle teşekkürlerini ilettiler: “Bir buçuk sene önce başladık işte. Yani niyetine girince o da oldu. Allah kabul etsin. İlk olarak Merve hocamıza tabii çok teşekkür ederiz. Onun sayesinde oldu herşey. İlk söylediler bize hani öğretecekler falan diye, biz de isteyen kadınlar geldi, arzu eden kadınlar geldi, öğrendik. Bin şükür olsun Allah'ımıza.”

Merve Fazlı hoca da dokuz kadın üç çocuk olmak üzere toplam on iki öğrencisinin mutluluğunu paylaşıyor. Merve hoca çalışmalarıyla ilgili şu şekilde konuştu: “Ben Türkiye'de Kur'an kurslarında okudum. Orada öyle öğrendim. Batı Trakya'da ilk küçük çocukları okutarak başladım ben de. Köyümüze taşındığında, eşim imam olarak geldiğinde hanımların hiç bilmediklerini öğrendik. Bunun üzerine onlara bu teklifte bulundum. Kur'an-ı Kerim öğretme teklifinde bulundum. Onlar da kırmadılar beni.”

Batı Trakya Müslüman Türkleri bu etkinliklerle kaynaşıyor

Hatim töreninin ardından erkeklerin de katılımıyla mevlit okundu, ilahiler söylendi. İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete de dualarıyla Mıkmıllı halkının yanındaydı. Mete programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “İskeçe'nin bütün her tarafında, 25-30 köyde böyle etkinlikler oluyor bahar döneminde. Diğer köylerimizin çoğunda küçük çocukların okuduğu hatim merasimi var. Fakat burada, bugün birkaç köyde olan farklı bir etkinlik. Onu da elhamdüllillah tamamlamış olduk. Büyük köylerimiz ve farklı köylerimizde yine hatim törenlerimiz var. Çocuklarımız Kur'an okuyor, şiir okuyor, ilahi okuyor ve insanları beraber bir araya topluyor, milleti kaynaştırıyor. Yani verilen mesajlar çok önemli.

Çünkü camilerde konuşmalar oluyor, dışarıda megafonlarla veriliyor ve oradan Batı Trakya Müslüman Türk'ünün canlı kalması için mesajlar veriliyor. Birlik, beraberlik mesajları veriliyor. Türklük, Müslümanlık mesajları veriliyor. Bu açıdan Batı Trakya Müslüman Türk'ü için bunlar can damarı olan etkinliklerdir ve bunu anlamanın tek yolu var, gelip görmektir. Dışarıdan anlatılmakla da olmuyor.”

Hatim töreninin ardından Mıkmıllı'daki törende kazanlar kaynadı, hatim okuyanların kestikleri şükür kurbanı ile kavurmalı pilav pişirildi. Batı Trakya'nın dört bir köşesinden gelen misafirler kendilerine ikram edilen yemeği yerken, dostluklar pekişti, köy halkı sevincini, kederini kurulan bu sofralarda birbiriyle paylaştı. Hatim töreni vesilesiyle köyün sokaklarına kurulan tezgâhlar ise bu anlamlı güne bir şenlik havası verdi.

 

Derya Özcan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 10:57
banner12
YORUM EKLE

banner19