Midilli'de masalsı bir kasaba: Molivos (Video Haber)

Yunanistan'ın zümrüt adası Midilli'deki Molivos, kültür ve doğanın buluştuğu en güzel kasabalardan biri.

Midilli'de masalsı bir kasaba: Molivos (Video Haber)

 

Rengarenk süslü sokakları, taş evleri ve Ege'nin eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Molivos kasabasında, kültür ve tarih bir arada. Ayvalık'ın karşı kıyısında bulunan Midilli'nin Molivos kasabası, adanın en gözde köşelerinden biri.

Kasabanın yamacına kurulu taş evlerin balkonlarından bakanlar, Ege'nin eşsiz manzarasını karşılarında buluyorlar. Geleneksel cumbalı taş evleri, labirenti andıran sokakları, taş kaldırımları ile Molivos'un mimarisi, 1965 yılından bu yana yasaların koruması altında.

Molivos'un heybetli kalesi ise, Midilli Adası'nın en büyük ikinci kalesi. Bizanslılar tarafından inşa edilen kale, Midilli'nin en güzel manzaralarının seyredildiği nokta olarak biliniyor. Kaleden limana inen yollara ise çiçeklerle süslü bahçeler eşlik ediyor. Dar sokaklarda turistik eşya satan dükkânlar da, Molivos'un, adanın en çok ziyaret edilen kasabası olduğunu ilan ediyor.

Molivos limanı ise bugün çoğunlukla küçük balıkçı teknelerinin sığınağı. Teknelerden gelen taze balıklar, limanda sıralanan lokantalarda her türden damak zevkine hitap edecek şekilde müşterilere sunuluyor.

Midilli'nin kuzeyinde yer alan Molivos, tarihi açıdan da büyük bir öneme sahip. Tarih öncesi çağlardan beri yerleşimin bulunduğu kasaba, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı'dan izler bulunuyor. Köyde Osmanlı döneminden günümüze ulaşan birçok tarihi eser mevcut. Osmanlı'dan yadigâr kalan eserlerin başında gelen Molivos Camii de bunlardan biri.

Caminin kapıları günümüzde ibadete kapalı olsa da ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Osmanlı döneminden kalma çeşmeler de Molivos'un karakteristik mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bugün bu çeşmeler soluklanıp bir tas su içmek isteyenlere hizmet vermeye devam ediyor.

Midilli'nin gözde merkezlerinden biri olan Molivos yaz aylarında her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Kasabaya gelenler Molivos'u hatıralarında masalsı bir kasaba olarak yaşatıyor.

 

 

Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 10:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13