Menar Film Festivali başladı (video)

Ortadoğu ve Kuzey Afrika sinemasının farklı örneklerini Sofya’ya taşıyan, Menar Film Festivali başladı. Gelenekselleşen festivalde bu yıl 50 film gösterilecek.

Menar Film Festivali başladı (video)

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Menar Film Festivali başladı. Bu yıl sekizinci kez düzenlenen festival, Ortadoğu ve Kuzey Afrika sinemasını Bulgar sinemaseverlerle buluşturuyor. Bulgaristan'ın kültür sanat ajandasında önemli yere sahip olan festival, Ocak ayı kültür afişlerinin baş köşesinde yer alıyor.

Bu yıl 50 filmi programına alan festival, İran yapımı "Gökkuşağı Adası" filmiyle başladı. Yönetmenliğini Khosrow Sinai'in yaptığı film, Hürmüz Adası’nın renkli yapılarını, eski kalelerini ve esrarengiz geleneklerini gözler önüne seriyor. Daha önce birçok festivale katılan ve ödüllerle dönen yapım, Sofyalı sanatseverlerden de tam not aldı.

Menar Film Festivali’nde bu yıl kadın yönetmenlerin yapımlarına ağırlık veriliyor. "Track 143" filmi de bu yapımlar arasında. Yönetmenliğini Nargis Abyar'ın üstlendiği film, İran-Irak savaşında oğlunu kaybeden bir annenin acılarını konu alıyor.

Festivale filmleriyle katılan kadın yönetmenler arasında Filistinli Suha Araf, Niki Karemi gibi isimler de yer alıyor. En çok izlenen Fas filmi "Körler Orkestrası", Hamid Rıza Kurbani'nin "Üç Balık", Lübnan'ın yabancı oscar aday adayı "Onsuz", Kırgızistan yapımı "Kurmancan Datka" filmleri de festival filmleri arasında dikkat çekiyor.

Bangladeş ve Bahreyn yapımı filmler de gösterimde

Festival bu yıl sınırlarını genişleterek Bangladeş ve Bahreyn sinemalarını da kucaklıyor. Bangladeş yapımı "Onun Bilinmeyen Adresi" isimli film, hayatı boyunca üç adres arasında bocalayan, sonunda da bir trene binerek bilinmeyen bir adrese yolculuğa çıkan Şutopa'nın hikayesini konu alıyor. Bahreyn yapımı "Rüyalar Ağacı" filmi ise ilk defa Bulgar izleciyisiyle buluşmak için gün sayıyor. Film, susuz bir çölde dört asırdan bu yana ayakta kalan kutsal bir ağacın hikayesini anlatıyor.

Festivalde bu yıl Türk sineması da kendini gösteriyor. Hafta sonu festival kapsamında Murat Düzgünoğlu'nun "Neden Tarkovski Olamıyorum" filmi Bulgar izleyicilerle buluştu. Filmin galasına oyuncu Vuslat Saraçoğlu katıldı. Festivalde ayrıca Yasemin Demirci ve Adrian Aksel'in "Masumiyet" adlı kısa metrajlı filmi ve Nesimi Yetik'in "Toz Ruhu" filmi gösterilecek.

Menar Film Festivali birçok etkinliğe de kapılarını açıyor. Slavena İlieva imzalı "Hayatın Renkler"i adlı fotoğraf sergisi de bunlardan biri. Dünyanın farklı noktalarından yüzleri, bakışları fotoğraf karelerine taşıyan sergi festivalle birlikte açıldı.

Festival Hz. Celaleddin Rumi gecesi gibi farklı etkinliklerin yanı sıra yazar, yönetmen ve oyuncuları buluşturan atölyelere de ev sahipliği yapıyor. 31 Ocak'a kadar Sofya'da sinema rüzgarı estirecek olan Menar Film Festivali Pozor Company kültür grubunun imzasını taşıyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Ocak 2016 Çarşamba 09:51 Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 09:51
banner25
YORUM EKLE

banner26