Melez bir gençlik oluşuyor (Video Haber)

SEKAM'ın hazırladığı, gençlerin beklentileri ve sorunlarının değerlendirildiği rapor, İstanbul'da düzenlenen bir faaliyetle açıklandı. Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Melez bir gençlik oluşuyor (Video Haber)

 

 

Sosyal Ekonomik Araştırmalar Merkezi (SEKAM), “Geç Olmadan Genci Anlamak” sloganıyla, Türkiye'nin en kapsamlı “Gençlik Araştırması”nın sonuçlarını İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı programla açıkladı.

Türkiye Gençlik Raporu, Türkiye'de son yıllarda gençliğin sorunlarının, kimliklerinin ve beklentilerinin ele alındığı en kapsamlı gençlik araştırması olma özelliğine sahip.

81 ilde 5541 kişiye 308’er soru yöneltildi

TÜİK’in 2012 yılı verilerine göre 75 milyona yaklaşan Türkiye nüfusunun yaklaşık 18 milyonu gençlerden oluşuyor. Bu nedenle araştırma mevcut gençliğinin özelliklerini, sorunlarını ve beklentilerini tespit etti. Olağan şartlara ilişkin değerlendirmeler yaptı. 12 başlığın ele alındığı raporda 308 soru, 81 ilde, 5541 kişiye soruldu.

Araştırmada kendilerini "İslamcı, ülkücü, liberal, sosyal demokrat, milliyetçi, sosyalist, Atatürkçü, dindar, komünist, ateist, laik, devrimci, feminist ve ilerici" olarak tanımlayan gruplara yöneltilen sorulara cevaplar arandı.

Karşısındakini kabahatli gören bir gençlik

SEKAM Başkanı Prof Dr. Burhanettin Can, “Bir melez kimlik oluşumu söz konusu ve bu en ciddi meselelerden biri. Korkunç bir kavramsal kargaşalık ve güven duygusunda çok ciddi kırılma var. Gelecek korkusu ile bu ülkeden göç etme isteği de bulunuyor. Kendisini sorunlu hissetmeyip, karşısındakini kabahatli gören bir gençlikle karşı karşıyayız,” diye konuştu.

Gençleri anlamaya çalıştık

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve projenin yöneticisi Prof. Dr. Celaleddin Vatandaş ise, araştırma hakkında şunları söyledi: “Araştırma ile 15-28 yaş grubunda yer alan ve nüfusun 4'te 1'ini oluşturan ve sayısal olarak da 18 milyona tekabül eden kitlenin tutumlarını, tavırlarını, kimliklerini, inançlarını ve hayatı değerlendirme tarzlarını tespit etmeye ve beklentilerini anlamaya çalıştık.”

Vatandaş, kendilerini 18 farklı ideolojik ve dini kimlikle ifade eden gençlerin verdikleri cevaplarda, aralarında pek bir ayrışma olmadığını gördüklerini söyledi.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 10:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26