Mecidi: İslamofobi sanatla aşılabilir (video)

Merhamet ve adalet temalı kısa filmler, Biz O'nu Çok Sevdik adlı bir yarışmada biraraya geliyor. Yarışmanın tanıtımı düzenlenen programla yapıldı. Projenin amacı, İslam ve Peygamber Efendimizle ilgili çalışmaları sinemaya da taşımak.

Mecidi: İslamofobi sanatla aşılabilir (video)

Merhamet ve adalet temalı kısa filmler "Biz O'nu Çok Sevdik" adlı bir yarışmada biraraya gelecek. Çekmeköy Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen yarışma kısa film meraklılarını buluşturuyor. Geçen yıl Peygamber Efendimiz'in hayatını konu alan bilgi yarışmasının hayata geçirildiği program, bu yıl kısa filmleri uluslararası platforma taşıyor.

Yarışmanın tanıtımıysa İstanbul'da düzenlenen bir programla duyuruldu. Sanat ve sinema dünyasından çok sayıda ismi buluşturan program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda İsmail Coşar icra ettiği kasidelerle davetlilere duygu dolu anlar yaşattı.

Yarışmasının jüri komitesinde ise güçlü isimler var. İranlı yönetmen Mecid Mecidi de bu isimler arasında. Mecidi, programdaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bugün malesef Peygamber Efendimizle ya da İslam'la ilgili çalışmaların sayısı oldukça az. İslam kötü tasvir ediliyor ve bence bunu düzeltme imkanı ancak sanatla mümkün. Hz. İsa hakkında 200, Hz. Musa hakkında 120 ve Buda hakkında 42 film yapılmasına rağmen Peygamber Efendimiz hakkında sadece bir film var. O da 42 yıl önce rahmetli Mustafa Akkad'ın yaptığı film. Bu konudaki ikinci film de benim 'Hz. Muhammed'in Çocukluğu' filmim. Yani 1400 yıl sonra Peygamber Efendimiz'le ilgili maalesef sadece iki film yapabilmiş durumdayız.”

Yarışmanın jürisinde Türkiye'den Osman Sınav, Faysal Soysal, Hasanali Yıldırım, Cihan Aktaş Bosna'dan görüntü yönetmeni Şahin Sısıc ve Filistin'den Hani Ebu Esad bulunuyor. Proje genç sinemacıların sinema algısını zenginleştirmek, sinema dünyası içerisinde Peygamber Efendimiz'in üzerine düşünülmesini sağlamak amacıyla hayata geçiriliyor.

Yarışmaya katılan filmlerin 15 dakikayı aşmaması gerekiyor. Yarışmanın son katılım tarihi ise 8 Nisan 2016. Kazanan filmlerin ödüllerinin açıklanacağı ödül töreninin de 12 Mayıs 2016'da gerçekleşmesi planlanıyor.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2015, 14:00
banner12
YORUM EKLE

banner19