Manas destanı keçe tablolarda resmedildi (video)

Bişkek'te Üniversite öğrencilerinin keçe işlerinden oluşan bir sergi açıldı. Kırgız Devlet Politeknik Üniversitesi'nin 60. yıldönümü kutlamaları için hazırlanan sergide; Manas Destanı'nın anlatıldığı tablo büyük ilgi gördü.

Manas destanı keçe tablolarda resmedildi (video)

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Gapar Aytiyev Kırgız Ulusal Görsel Sanatlar Müzesi, yeni bir sergiyle sanatseverlere kapılarını açtı. İshak Razzakov Kırgız Devlet Politeknik Üniversitesi öğrencilerinin ödevleri bir araya getirildi ve hazırlanan sergi üniversitenin 60. yaşına adandı.

Tasarım bölümünde okuyan öğrenciler, el ürünü çalışmalarında esas malzeme olarak keçeyi kullandı. Öğrenciler keçe ile yaptıkları tablolarda doğa, yaşam ve tarihsel unsurları konu aldı.

Caş Kıyal Genlik Sanat Grubu üyelerinin keçe ile yaptıkları çalışmalardaki ustalık dikkat çekerken, mağara resimlerinin betimlendiği pano, serginin başyapıtını oluşturuyor. Çok eski zamanlarda yapılan mağara ve kaya resimleri örneklerinin yer aldığı yapıtlar da sergide özel bir yer tutuyor.

Keçe kullanılarak Manas Destanı'nın anlatıldığı tablolar, sergide en fazla ilgi gören bölümdü. Tabloların yanı sıra, öğrencilerin keçe ile yaptıkları takı ve vazolar da sergide yerini aldı.

Kırgız kültürünün önemli bir parçası olan keçe işlerini buluşturan sergi Mayıs ayının ikinci haftasına kadar açık olacak.

 Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 10:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26