Malezya'nın gözde kenti: Malaka (video)

Stratejik konumu nedeniyle farklı devletlerin egemenliği altında kalan Malaka kenti, çok kültürlü yapısı, mimari eserleri ve doğal güzellikleriyle bugün de Malezya’nın gözde kentlerinden biri.

Malezya'nın gözde kenti: Malaka (video)

Malaka, Malezya'nın kültürüne ve tarihine tanıklık eden özel bir kent. Malaka Boğazı'na da adını veren kent, yüzyıllar boyunca farklı devletlerin egemenliğinde varlığını sürdürdü.

15. yüzyıl başlarında Malaka Sultanlığı'na ev sahipliği yapan Malaka, önemini geçmişten bugüne korudu. Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizlerin sömürge döneminden kalan eserler şehirde halen varlığını koruyor. ‘Hollanda su değirmeni’ ve ‘Portekiz kalesi’ bu yapılardan bir kaçı.

Malaka Nehri'nin iki yakasını birleştiren köprülerse farklı mimari özellikleriyle dikkat çekiyor. 2008'de UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınan Malaka, açık hava müzesini andırıyor. Sütunlu kapı girişleri, kemerli balkon çıkmaları Avrupa mimarisinden esintiler taşırken nehrin batı yakasındaki Çin mahallesinde zengin Çin kültürü göze çarpıyor. Çok kültürlü bölgede İslam kültür mirasına ait eserler de mevcut. Camiler ve türbeler, geleneksel Çin ve Ortadoğu mimarisini buluşturuyor. Bölgeye has ağaç işçiliği ve süsleme sanatının örneklerini de bu yapılarda görmek mümkün.

Hint Camii ahşap mimarinin nadide bir örneği

Şehirde türbesi bulunan Şeyh Şemseddin Sumatrani'nin müzeye dönüştürülen evi, İslam mimarisinin seçkin örneklerinden biri. Müze evin içindeki eşyalar kadar işlemeler de öne çıkıyor. Malaka nehrinin kuzeyine doğru ilerledikçe tarihi yapılar yerini modern örneklere bırakıyor.

Malaka’da kentin eski yerleşim yerlerindeki camiler İslam kültürünün bölgedeki nadide örneklerini oluşturuyor. Malaka sultanlığında en görkemli dönemini yaşayan Malaka, bu tarihin izlerini seçkin camilerle günümüze taşıyor.Yeşilin farklı tonlarıyla bezeli Fathur Rahman, Malay-Hint ve Çin mimarisine ait süslemeleriyle Kampung Hulu ve turistlerin ilgi odağı Kling yani Hint camileri Malaka'da yüzyıllardır varlığını koruyan önemli mabetlerden. Malaka Sultanlığı’nın hâkim olduğu 15. yüzyılda Müslümanların egemenliğinde olan kentte ibadethaneler halen kamusal yaşamın önemli bir parçası.

Fathur Rahman Camii kentteki Müslümanların buluşma noktalarından. 1730'da inşa edilen yapı, bugünkü görünümüne 1978'deki genişletme çalışmalarıyla kavuştu. İki bloktan oluşan cami Sumatra adası İslam mimari geleneği ile Çin mimari özelliklerini buluşturuyor. Ana gövdeden bağımsız inşa edilen minare ise pagoda tarzında.

Kampung Hulu Camii yani Hulu köyü camii ise Malaka'nın merkezindeki bir köyde yer alıyor. Caminin giriş kapısının üzerinde geleneksel dev Malay davulu dikkat çekiyor. Davul geçmişte, ezanla birlikte kullanıldığı gibi, savaşlarda da haberleşme işlevi görüyordu. Malay-Hint-Çin süslemeleriyle bezeli caminin içi de dışı gibi bölgenin etnik karakteristiğini yansıtıyor. Caminin giriş kapısında iki top arabası bulunuyor. Bu toplar, camilerin tarihte aynı zamanda savunma hattı olduğunun da kanıtı. Cami avlusunun geniş havuzuysa abdest almak için kullanılıyor.

1748'de Hindistanlı Müslüman tüccarlar tarafından inşa ettirilen Kling yani Hint Camii ise ahşap mimarinin nadide bir örneği. Beyaz minaresiyle dikkat çeken yapının mimarisi Ortadoğu ve Çin esintileri taşıyor. Bölgedeki diğer camilerle benzer iç mekân özelliklerine sahip olan caminin ön cemaat safında altın işlemeli mermer sütunlar dikkat çekiyor. Mihrabın sadeliğine karşılık, minberde altın yaldızlı süslemeler göz dolduruyor. Avludaki şadırvan sadece abdest almak için değil aynı zamanda süs havuzu olarak da kullanılıyor. Caminin yanı başındaki mezarlıksa bölgenin geçmişine tanıklık ediyor. Hint camii bugün Malaka'ya gelen turistlerin uğrak yerleri arasındaki yerini koruyor.

Malaka günümüzde bir turizm kenti olarak biliniyor. Kentin nehir ve sahil şeridi lüks otellerde turistleri ağırlıyor. Nehirde düzenlenen nehir turlarıysa rağbet görüyor. Nehrin kenarındaki tarihi evlerin önemli bir bölümü ise kafe ve restoran olarak hizmet veriyor. Çok kültürlü yapısı, mimari eserleri ve doğal güzellikleriyle Malaka, Malezya’nın gözde kentlerinden biri olarak ziyaretçilerini bekliyor.

 Mehmet Özay haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 09:37 Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 09:56
YORUM EKLE

banner19

banner36