Malezya'da 'İslam ve Gençlik' konuşuldu (video)

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Gençlik Kolu tarafından Malezya’da Gençlik Buluşmaları'nın 12.’si düzenlendi.

Malezya'da 'İslam ve Gençlik' konuşuldu (video)

30'u aşkın ülkeden gençler, Uluslararası Gençlik Buluşmaları’nın on ikincisinde bir araya geldi. Yılda iki kez bir İslam ülkesinde gerçekleşen etkinliğin adresi bu kez Malezya’nın Selangor eyaleti oldu. Türkiye'den TİKA, Malezya’dan ABİM'in desteğiyle düzenlen program, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruşları Birliği'nin organizasyonuyla düzenlendi.

Açılış konuşmasını Malezyalı siyasetçi Enver İbrahim'in yaptığı programda genç temsilciler sunumlar yaptı. Programa Uniw Genel Sekreteri Ali Kurt, ABİM Genel Sekreteri Amidi Abd Manan, Singapur Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Khairuddin Aljunied ve Oxford İslam Çalışmaları Merkezi öğretim üyesi Prof. Dr. Tarık Ramazan'ın yanısıra çok sayıda siyasetçi ve akademisyen katıldı.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Ali Kurt buluşmayla alakalı şu şekilde konuştu: “İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği 53 ülkeden 264 sivil toplum kuruluşunu bir arada bulunduran bir çatı kuruluş. İslam dünyası olarak önümüzde birçok problem var. Biz bu eksende, kendi güçlerimizi ve dinamiklerimizi bir araya getirmek ve birlik tesis etmek zorundayız. Bu çerçevede yılda iki kez gençlik buluşmaları düzenliyoruz. İlki merkez ülke Türkiye’de, ikincisi üye ülkelerden birinde. Bu yılın temasıysa 'İslam ve Gençlik'. İslam dünyasının akademik düzeyde eğitim almış gençleri arasında sürdürülebilir bir işbirliği hedefliyoruz.”

Şiddeti önlemek istiyorsak...

İslam dünyasının karşılaştığı sorunların masaya yatırıldığı konferansta Oxford İslam Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Tarık Ramazan, İslam geleneğinin gücüne vurgu yaptı. İslami kavramların çarpıtılması tehlikesine dikkat çekti. Ramazan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bugün kavramlar düzeyinde konuştuğumuz İslam bundan çok daha derinlerde hayatımıza nüfuz etmiş bir dindir. Geleneklerimize nüfuz etmiştir ve yapmamız gereken bunu yeniden geri getirmektir. Bugün sadece cihadı, silahlanıp masum insanları öldürmekle eş tutan bir anlayış tabii ki yanlıştır. Bu cihad değildir. Bu olsa olsa kavramın asıl anlamından çarpıtmadır.

Şunu anlamamız gerekiyor: Ortada iki problem var; dini kavramların yanlış anlaşılması ve siyasi bağlamda bu kavramları yanlış kullanmak. Bu anlamda siyasi tartışmalara katılmamız gerekiyor. Bu noktada şiddete, masum insanların öldürülmesine, diktatörlüğe, diktatörlerin desteklenmesine karşıyız. Şiddeti önlemek istiyorsak önce bunun temellerini anlamamız gerekiyor.”

Seminerler, atölye çalışmaları ve gezi programlarının da düzenlendiği Gençlik Buluşmaları çerçevesinde Filistin konulu bir fotoğraf sergisi ve kitap sergisi de gerçekleştirildi. Uluslararası Gençlik Buluşmaları'nın yılsonunda Türkiye’de de düzenlenmesi planlanıyor.

 Mehmet Özay haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Şubat 2015 Pazartesi 13:30 Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 13:30
YORUM EKLE

banner19

banner36