Malezya'da genç lider adayları için vakıf

Malezya’nın 4’üncü başbakanı Dr. Mahathir Muhammed’in öncülüğünde 2003'de kurulan Perdana Liderlik Vakfı, özellikle ülkenin yetiştirdiği başbakanların liderlikleri konusundaki çalışmalarını genç Malaylara aktarıyor.

Malezya'da genç lider adayları için vakıf

Malezya'nın başbakanlık tarihi ve yönetim sistemi, on bin belgenin yer aldığı Perdana Liderlik Vakfı'yla gelecek nesillere aktarılıyor. Ülkenin 4. başbakanı Dr. Mahathir Muhammed öncülüğünde 2003'de kurulan vakıf, ülkenin yetiştirdiği başbakanların geçmişine zengin bir arşivle ışık tutuyor.

Yeni liderlerin yetişmesine de katkı sağlayan Perdana Liderlik Vakfı, ülkenin yönetim merkezi Putrajaya'da hizmet veriyor. Vakfın girişindeki salon müze işlevi görüyor. Şu an federal yönetimin sultanlığını üstlenen Abdül Halim Şah ve eşinin fotoğrafları bu salonun duvarlarını süslüyor.

Fotoğraflar arasında, 1957'den bu yana görev yapan başbakanların portreleri de mevcut. Salonun ortasında bulunan yelkenli gemi heykeli, üç tarafı denizlerle çevrili Malezya’nın tarihteki rolünü, heykelin yanındaki altı bastonsa bugüne kadar görev yapan başbakan sayısını simgeliyor.

Perdana Liderlik Vakfı salonunun önemli bir kısmındaysa, 1981-2003 tarihlerinde kesintisiz olarak 22 yıl başbakanlık yapan Dr. Mahathir Muhammed’e ait eşyalar bulunuyor. Başbakan Dr. Mahathir'in görüştüğü dünya liderleriyle fotoğraflarının yanı sıra, başbakanlığı döneminde gerçekleştirdiği yurt dışı ziyaretlerinde ülke liderlerinin hediye ettiği eşyalar da burada görülebilir.

Dijital kütüphaneye dünyanın her yerinden ulaşılabilir

Birçok kez, 'Ulusal Okur' ünvanına layık görülen Dr. Mahathir'in yazı takımları da sergilenen objeler arasında. Dr. Mahathir'e, hem başbakanlığı döneminde hem de görevi boyunca, yüksek öğretim kurumları tarafından verilen fahri doktora unvanları ve kaftanları da vakfın koleksiyonu arasında. Vakfın içinde bir de kütüphane mevcut. Dr. Mahathir’in kitaplarını bağışlamasıyla oluşturulan kütüphanede özellikle liderlik, devlet yönetimi, uluslararası ilişkiler üzerine binlerce eser bulunuyor.

Perdana Liderlik Vakfı Genel Direktörü Zarina Ebu Bekir, "Malezya başbakanlarıyla ilgili araştırmalara, arşiv belgelerine yer veriyoruz. Bir kütüphanemiz var. Kütüphanede, başbakanların konuşmaları, kaleme aldıkları makaleler bulunuyor. Amacımız, gelecek nesillere bu bilgileri aktarmak. Liderleri tanıtmak. Dijital kütüphanemize dünyanın neresinde olursanız olun 24 saat boyunca web sitemizden de ulaşabilirsiniz.”

Kütüphane aynı zamanda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin araştırmaları için önemli bir kaynak. "Perdana Liderlik Vakfı'' sadece yazılı belgeler ile değil, seminerler ve konferanslarla da ziyaretçilerine ülkelerinin başbakanlarını yakından tanıma fırsatı sunuyor.

 Mehmet Özay haber verdi

YORUM EKLE