Malay sanatları görücüye çıktı (video)

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen “Geleneksel El Sanatları Sergisi”nde ülkenin farklı eyaletlerinden zanaatkârlar Malay kültürünün farklı yönlerini tanıttı. Mehmet Özay yazdı.

Malay sanatları görücüye çıktı (video)

 

 

Ağaçtan yapılan hediyelikler, ateşle işlenen demir ve yüzyıllara meydan okuyan el emeği ürünler, her biri “Kuala Lumpur Geleneksel El Sanatları Sergisi” için bir aradaydı. El Sanatları Merkezi’ndeki sergi Malezya’nın farklı eyaletlerinden sanatçı ve zanaatkârları ağırladı.

El Sanatları Merkezi Müdürü Misronis Bin Hacı Süleyman, sergi düzenlemekteki amaçlarının ülkedeki zanaatkârlara çalışmalarını sergileme ve tanıtma imkânı sunmak olduğunu söyledi. Süleyman, “Bu bağlamda zanaatlarını ekonomik değere dönüştürme imkânı buluyorlar” dedi.

Ziyaretçiler hünerlerini sergilediler

Bu arada sergide bazı zanaatkârlar hünerlerini izleyiciler önünde sergileme imkânı bularak interaktif bir ortama olanak sağladılar. Başkent Kuala Lumpur’daki sergiye yabancı turistler de ilgi gösterdi.

Sergiye Pahang Eyaleti’nden katılan ağaç ustası Muhammed Abdullah, ağaç işçiliğinde süslemeler önemli yer tuttuğunu söyledi. Abdullah, “Bunların anlam yüklü olduğunu da söylemeliyim. Örneğin bu figür insanın yaşam sürecine, yapraklarsa kişinin karakterine gönderme yapar. Hayvan figürlerindeyse doğanın korunması anlaşılır” diye konuştu.

Malaka Eyeleti’nden Nur Liza Binti Ahmed de süslemeleri “Hindistan cevizi” kabuklarından yaptığını ve masa lambası, anahtarlık ve kolye de ürettiğini söyledi. Ahmed, ürünlerini Ürdün, Hindistan ve Amerika’ya da sattığını söyledi.

Atalarımız mızrakla balık tutardı

“Lembing, tombak, keris” adı verilen geleneksel aletleri üreten Muhammed Zeki Bin Hüseyin  de, “Ürettiğim aletler arasında çeşitli boyutlarda mızraklar da bulunuyor. Bunlar geçmişte balık tutmakta kullanılırdı. Bu sanatı babamdan öğrendim ve devam ettiriyorum” diye konuştu.

Malay el sanatları içinde önemli yer tutan savaş aletleri de sergideydi. Parang, badik gibi geleneksel Malay silahları üreten Zaini Suwardi de “badik”in yedi ayrı demirden yapıldığını söyledi. Suwardi, kaliteli bir “badik” demirin 440 derecede ısıtılmasıyla olduğunu da ifade etti. Her yıl düzenlenen ve Malay kültürüne ait sanat dallarına yer verilen sergide; müzik ve tiyatro da unutulmadı.

 

 

Mehmet Özay yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 11:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26