Malay el yazmaları sergileniyor (video)

Malay Dünyası El Yazmaları, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'ndeki sergiyle gün yüzüne çıktı. Sergi, araştırmacı ve koleksiyoner Hacı Muhammed Sakir'in koleksiyonundan seçilen eserlerle oluşturuldu.

Malay el yazmaları sergileniyor (video)

Köklü Malay kültüründen izler taşıyan El Yazması Eserler sergisi, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Kütüphanesi’nde açıldı. Sergide 14. ile 20. yüzyıl arasında kaleme alınmış tasavvuf, hadis, tefsir, astronomi, geleneksel tıp gibi Malay kültür mirasının önemli eserlerinden örnekler var.

Sergi, 7 yıl önce hayatını kaybeden araştırmacı ve koleksiyoner Hacı Muhammed Sakir'in , Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland ve Filipinlerde Malay topluluklarının yaşadığı bölgelerde yaptığı araştırmaların bir sonucu.

Serginin hazırlığı Hacı Muhammed Sakir hayattayken başladı. Vefatıyla bir süre hazırlıklar gecikti. Geçtiğimiz yıl üniversite yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonunda bu çalışmanın kalıcı bir sergi olarak üniversite kütüphanesinde yer alması konusunda anlaşıldı.

Sergide İslam mezhepleri, sufizm, Nakşibendi ekolüne ait kaynak eserlerin yanı sıra, bölgede devlet yönetimini konu alan "Osmanlı Devleti" başlıklı tarih çalışması, fıkıh ve astronomi gibi konuları içeren el yazmaları da bulunuyor.

Ayrıca, Malay dünyasının yetiştirdiği âlimlerin biyografileri de İngilizce ve Malayca olarak sunuluyor. Bölgede yaşayan 9 büyük velinin hayatını konu alan eserler arasında 19. yüzyılda 2. Abdülhamit’in Malay dünyası çalışmalarında danışmanlığını yapan Şeyh Ahmet El-Fatani'nin biyografi çalışması dikkat çekiyor.

Malay el yazmaları önemi fazla anlaşılamamış bir hazine

Bu araştırmalar sadece Malezyalı değil, uluslararası araştırmacıların da ilgi odağı. Malezya Teknoloji Üniversitesi İslam Medeniyet ve Araştırmaları Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Tatiana Denisova, Malay el yazmalarının günümüze kadar önemi fazla anlaşılamamış bir hazine olduğunu söyledi.

Dr. Tatiana Denisova şöyle konuştu: "Malay el yazmaları günümüze kadar önemi fazla anlaşılamamış bir hazine. Pek çok el yazması bugün değişik yerlerde, özel koleksiyonlarda veya kütüphane arşivlerinde bulunuyor. Malay el yazmalarının yaklaşık 10. yüzyıldan itibaren gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz. Bugün mevcut el yazma hazinesinin yaklaşık 10 bin eserden müteşekkil olduğu varsayılıyor. Bu el yazmaları sadece içerdikleri bilgiler nedeniyle değil, çok nadide süslemeleriyle de dikkat çekiyor."

Elektronik ortama da aktarılan biyografi ve el yazma eserler sergisi konuyla ilgili araştırma yapmak isteyenleri bekliyor.

 Mehmet Özay haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 13:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26