Makedonya'nın tek Rufai tekkesi (Video Haber)

Makedonya'daki tek Rufai tekkesi, başşehir Üsküp'te faaliyet gösteriyor. Günümüze kadar ulaşan vakıfnamesine göre tekke, 1818 yılında aslen Kalkandelenli olup Üsküp'te medresede talim gören İsmailoğlu Mehmed Efendi tarafından açılmış.

Makedonya'nın tek Rufai tekkesi (Video Haber)

 

Osmanlı döneminde, farklı tarikatlere bağlı tekkelerin kurulmasıyla birlikte, Balkanlar'da tasavvufi düşünce kendine yer bulmaya başladı. Tarikatler, Balkanlar'da halen yaşatılmaya gayret edilirken Makedonya'daki tek Rufai tekkesi, başşehir Üsküp'te faaliyet gösteriyor. Günümüze kadar ulaşan vakıfnamesine göre tekke, 1818 yılında aslen Kalkandelenli olup Üsküp'te medresede talim gören İsmailoğlu Mehmed Efendi tarafından açılmış.

Tekkeye bugün 6. şeyh olan Murtezan Murteza nezaret ediyor. Tekkenin bahçesini tek katlı yapılar çevrelerken, çok sayıda kabir de bulunuyor. Tekke bünyesıne son olarak eklenen türbe ile yapının görünüşü büyük oranda değişmiş. Evvelki şeyhlerin ve eşlerinin kabirleri de tekkenin içinde yer alıyor.

Bu kabirlerden biri Üsküp doğumlu Yahya Kemal Beyatlı'nın da hocası olan Şeyh Sadeddin'e ait. Asıl adı Ahmed Agah olan Yahya Kemal bu tekkede ders almış ve biat etmiş. Yahya Kemal'in 'beyatlı' soyisminin de buradan geldiği rivayet ediliyor. Zaman içinde genişletilen ve geçirdiği onarım çalışmalarına rağmen, harap bir şekilde de olsa günümüze ulaşan tekke, son olarak 2012 yılında onarımdan geçti. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen restorasyonun ardından tekke, 21 Aralık 2012 tarihinde dışişleri bakanı Ahmed Davudoğlu'nun da katıldığı törenle yeniden hizmete açılmıştı.

 

Esra Hasip bildirdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 13:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13