Makedonya'nın kadim şehri Struga (video)

Makedonya'nın Struga şehri, tarih boyunca stratejik öneme sahip bir bölge oldu. Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla turistlerin de gözdesi olan Struga, çok eski bir tarihe sahip.

Makedonya'nın kadim şehri Struga (video)

Makedonya'nın kadim şehri Struga'nın tarihi neolitik doneme kadar uzanıyor. Şehrin, ismini, eski Sloven dilinde geçiş anlamına gelen 'straga' kelimesinden aldığı tahmin ediliyor. Bölgedeki ilk yerleşim yerinin tarihi ise, milattan önce 3 bin yılına kadar uzanıyor. Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu'nu birbirine bağlayan Egnatia yolu üzerinde bulunan şehir, bu özelliğiyle tarih boyunca stratejik bir öneme sahip oldu.

1395 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilen şehir, 1912 yılına dek Osmanlı idaresinde kaldı. Bugün şehrin nüfusu yaklaşık 64 bin. Yarısından fazlasını Arnavutlar'ın oluşturduğu nüfus dağılımında Makedonlar'ın ardından Türkler üçüncü büyük etnik grup konumunda.

Makedonya'nın güneybatısında Ohri gölünün kuzeyinde yer alan Struga, güzel doğası, Kara Drim nehrinin berrak suyu ve kültürel etkinlikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Makedonya Cumhuriyeti milletvekillerinden Liljana Zaturoska, şehir hakkında şu ifadeleri kullandı: Struga şehri, buraya gelen tüm turistlerin ilgisini çekebilecek çok sayıda alternatif sunuyor. Turistik bir şehrin sahip olması gereken unsurlara ev sahipliği yapıyor. Ohri Gölü ve Drim Nehri bunlardan en önemlileri. Bunun yanı sıra sağlık turizmi, dağcılık, inanç turizmi meraklılarına da hitap ediyor. Bu alanda yapılan ciddi yatırımlar sayesinde Struga, günümüzde önemli bir turizm merkezi haline geldi. Bir Strugalı olarak bu beni son derece mutlu ediyor.”

Tersine akan nehir

Kaynağını Ohri Gölü'nden alan Kara Drim nehri, tersine akan nehir olarak da biliniyor. Gölden beslenen ve şehri ikiye bölen nehrin Makedonya'daki yolculuğu 50 kilometre sürüyor. Kara Drim nehri, Arnavutluk'ta Ak Drim nehri ile birleşerek Adriyatik Denizi'ne dökülüyor.

Özellikle yaz aylarında Strugalılar'ın en önemli adresi de yine Drim nehri ve çevresi. Nehir kıyısı boyunca bir çok kafe ve restoran bulunuyor. Yöreye özgü lezzetler tatmak isteyen ya da sıcaktan bunalan Strugalılar, kendini bu güzel nehrin kıyısına atıyor. Şehirde çok sayıda halka açık plaj bulunuyor. Ancak özellikle gençler, serinlemek için, üzerinde yüzmesi büyük maharet gerektiren Kara Drim nehrini tercih ediyor.

Çok sayıda konaklama tesisinin bulunduğu şehirdeki en önemli sektörlerden biri turizm. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Struga, zengin kültürel ve tarihi bir mirasa sahip. 1966 yılından bu yana aralıksız olarak tekrarlanan Struga Şiir Akşamları da Struga'da düzenlenen önemli kültürel faaliyetlerden. Etkinlikle her yıl yüzlerce şair Struga'da ağırlanıyor.

Yöre halkına hizmet veren bir manevi merkez: Hayatî Tekkesi

On dördüncü yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı topraklarına katılan Struga, bu tarihten sonra bir çok açıdan kalkınma kaydetti. Şehirde asırlar boyu hüküm süren Osmanlı kültürü, kendini toplumsal hayattan mimariye kadar her alanda gösteriyor.

Mimari açıdan en önemli Osmanlı miraslarından biri Mustafa Kebir Çelebi Camii. Struga'nın merkezinde yer alan cami, şehrin sembollerinden biri. Osmanlı mirası tarihi yapıda bugün hummalı bir tadilat çalışması yürütülüyor. Makedonya İslam Birliği'nin mülkiyetinde olan yapı, camii, türbesi ve şadırvanı ile birlikte eski ihtişamına kavuşmak için gün sayıyor.

Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'ı fethinden önce bu topraklara gelerek gönülleri fetheden erenlerin Balkanlar'daki izlerini Struga'da da sürmek mümkün. Batı Makedonya'daki bir çok tekke ve dergah, tasavvuf hayatının günümüzde de yaşandığı merkezlerin başında geliyor.

Tarihi 18. yüzyıla uzanan Hasan Baba Tekkesi de, Mustafa Kebir Çelebi Camii'nin bir kaç yüz metre ötesinde bulunan bir manevi merkez. 1770 yılında kurulan tekke, misafır odası, hayat olarak adlandırılan hol, semahane ve kahve ocağı bölümlerinden oluşuyor. 1996 yılında onarımdan geçen tekkeye, 1926 yılında bir de minare ilave edilmiş.

Yapının giriş levhası ve içindeki süslemelerde yer alan ay yıldız ise dikkat çekici. Aslen Konyalı olan ve çelebi soyundan gelen Hasan Baba'nın tesis ettiği Hayatî Tekkesi, günümüzde de canlılığını koruyan ve yöre halkına hizmet veren bir manevi merkez.

 Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 11:15
banner12
YORUM EKLE

banner19