Makedonya'nın incisi Ohri (video)

Makedonya'da tarih ve kültürün buluştuğu Ohri şehri, 6 bin yıllık bir geçmişe sahip. Arnavut, Türk ve Makedonlar'ın beraber yaşadığı Ohri, hem tarihi yapıları hem de doğal güzellikleriyle ünlü.

Makedonya'nın incisi Ohri (video)

Balkanlar'ın Kudüs'ü, Kiril alfabesinin doğduğu şehir, Yugoslavya'nın kültür anıtı, 20 yüzyılda Müslümanların Balkanlar'daki direnişinin çıkış noktası... Tarihi ve kültürel öneminin yanı sıra Makedonya'nın turizm incisi Ohri için kullanılan daha nice tanım var. Ancak belki de en çok bilinen özelliği UNESCO'nun tabiat ve kültür mirası listesinde yer alması.

Arkeolojik bulgular Ohri`nin 6 bin yıldır yerleşim yeri olduğuna işaret ediyor. Binlerce yıldır ev sahipliği yaptığı kültürleri harmanlamış olan Ohri'nin sakinleri de, bu güzel şehirde hoşgörüyle hayatlarını sürdürüyor. Ohri'nin turizm alanındaki potansiyeli, şehri, haklı olarak en gözde tatil mekanları arasına sokmuş.

Farklı dil, din ve etnik köekenden insanların iç içe yaşadığı bir şehir Ohri. Tarih boyunca da bu özelliğini korudu. Yaklaşık 56 bin kent nüfusunda Makedonlar ve Arnavutlar'ın ardından Türkler, 3. büyük etnik topluluk.

Halkın %90'ı Türklerden oluşuyordu

Tarih boyunca bir çok kez el değiştiren Ohri, Sultan 1. Murat döneminde 1385 yılında Çandarlı Hayrettin Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve 1912 Balkan savaşına kadar Osmanlı egemenliğinde kaldı. Osmanlılar zamanında tam bir Türk kasabası konumunda olan Ohri'de ahalinin % 90'ı Türkler'den oluşuyordu. Ancak Balkan savaşları sonrasında Türkler'in önemli bir kısmı Türkiye'ye bir bölümü ise Avrupa'ya göç etmek zorunda kaldı. Bugün Ohri halkının yalnızca % 4.5'i Türkler'den oluşuyor.

Osmanlı'nın Ohri'yi fethiyle birlikte kent önemli bir İslam merkezi haline geldi. Hacı Hamza Camii, Ali Paşa Camii, Kuloğlu Camii gibi o dönemden kalma bazı eserler hâlâ ayakta. Tüm Balkan topraklarında varlığını güçlü bir şekilde sürdüren tasavvufî İslam anlayışının izlerini de Ohri'de görmek mümkün.

Ohri'de ağırlıklı olarak Ortodoks Hristiyanlar yaşıyor. Bugün ibadete açık olan 60 Ortodoks ve bir Katolik kilisesi mevcut. Yalnız ülke içinden değil yurtdışından da çok sayıda Hristiyan, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliğinin yanı sıra, tarihi mabedlerin cazibesiyle de bu kenti ziyaret ediyor.

Safranbolu evleriyle benzerlik arzediyor

Dünya tabiat ve kültür mirası listesine dahil edilmesinin ardından, Yugoslavya içinde bir turizm merkezi haline gelen ve bugün Makedonya'nın turizm incisi olarak adlandırılan Ohri, Avrupa'nın da potansiyel turizm merkezleri arasında yer alıyor. Şehir bölge ülkelerinin yanı sıra özellikle Hollanda, Belçika, Almanya ve İskandinavya ülkelerinden çok sayıda turisti ağırlıyor. Şehir sakinlerinin en önemli geçim kaynağı turizm. Ancak Ohri'nin tarihten bu yana süregelen ana mesleği balıkçılık. Bu mesleğin kaynağı ise, aynı zamanda ülkenin en büyük gölü olan Ohri Gölü. Yazın sıcağından bunalan insanlar, güneşin ve denizin tadını, göl kenarındaki plajlarda çıkarıyor.

Makedonya ile Arnavutluk arasında sınır oluşturan Ohri Gölü, her iki ülkenin de gözdesi. Gölün toplam kıyı uzunluğu 87 kilometre. Bunun 56 kilometresi Makedonya tarafında. Etrafı dağlarla çevrili olan 349 kilometre kare büyüklüğündeki gölün uzunluğu 30, genişliği 15 kilometre. Ohri Gölü, yöreye özgü 200'den fazla canlı türünü içinde barındırıyor. Bunlar arasında en meşhuru alabalık. Uzunluğu 80 santimi bulan Ohri alabalığının ağırlığı ise 7 kilogramı bulabiliyor.

Ohri'nin ilk olarak göze çarpan en belirgin özelliği evleri. Daracık sokaklarda sağlı sollu dizilen beyaz boyalı, ahşap pencereli evler, mimari açıdan Safranbolu evleriyle büyük benzerlik arz ediyor. Taşlarla örülü zemin katın üzerine iki kat olarak inşa edilen evlerin imarı, 19 yüzyıl ortalarına tarihleniyor.

İnşa edildiği toprak az olduğundan dolayı ilk katların yüz ölçümü oldukça küçük. Yukarıya doğru genişleyen evlerin son katı karşı komşuyla neredeyse yanyana. Küçük odalar, yazlık ve kışlık kullanıma uygun olarak dizayn edilmiş. Evlerin planı da genelde ortak. Buna göre girişle birlikte zemin katta bir kiler, tuvalet ve veranda bulunuyor. Teras, mutfak ve oturma odasını içeren ilk katın üstünde, küçük bir sofa, çardak ve yazlık oda yer alıyor. Kentin sembollerinden biri haline gelen bu tarihi evler, bugün daha çok turistik amaçlı hizmet veriyor.

Ohri, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turisti ağırlıyor. İnsanların burayı tercih etme nedeni, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel tarihi. İrili ufaklı bir çok plajın bulunduğu göl kıyısında kurulu kafe ve restoranlar da farklı bir alternatif sunuyor. Ohri'ye özgü ikonların, el yapımı ürünlerin satıldığı küçük dükkanlara da sıklıkla rastlamak mümkün. Kıyı boyunca uzanan beş yıldızlı otellerin yanı sıra tarihi evlerde ya da özel apartmanlarda konaklama imkanı da mevcut.

Osmanlı bakiyesi ulu çınar

Ohri gölü kıyısından iç kesimlere doğru ilerleyince tanıdık yapılar, lezzetler ve yöreye özgü Türkçe kelimelerle karşılaşılıyor. Şehrin bu kısmında Türklerin işlettiği çok sayıda dükkan ve işletme bulunuyor. Bu bölgenin en dikkat çeken unsuru ise tarihi çınar. Osmanlı'nın ulaştığı bir çok şehirde ektiği ufacık tohumlar, bugün bulundukları yerin mührü durumunda.

Bulunduğu meydana da ismini veren çınar ağacına, göl kıyısından uzanan şehrin en işlek caddesi üzerinden ulaşılıyor. Yaşını kimsenin tam olarak bilmediği çınar, çetin doğa şartlarına dirense de, zamanla ağır tahribat yaşamış. Gövdesi parçalanan çınarın ayakta kalabilmesi, çeşitli desteklerle sağlanıyor. Bir çok insan, bu ulu çınarın köklerinin dayandığı tarihi bilmeden, ya gölgesine sığınıyor ya da öylesine geçip gidiyor. Çınarın manevi değerini en iyi bilenler ise, hiç şüphesiz çocukluğun çınarın gölgesinde geçen en güzel anılarını bu çınar altında yaşamış muhit sakinleri.

Bir zamanlar etrafında filizlenen medeniyete şahitlik eden, savaşlara, yıkımlara, ayrılıklara tanık olmuş bu ulu çınar onlarca asra rağmen hâlâ tüm ihtişamıyla Ohrililer'i selamlıyor. Çınar, yılların yorgunluğuyla eğilen dallarına inat, şairlerin dizelerinde tarihe meydan okumayı sürdürüyor.

 

 

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 10:12
banner12
YORUM EKLE

banner19