Makedonyalı Türkler eğitim gününü kutladı (video)

Makedonya Türklerinin Türkçe eğitim günü İstanbul'da kutlandı. Milli bayramın kutlama şöleninde; tiyatro gösterileri, şiir dinletileri ve halk oyunları icra edildi. Tuğçe Özerdem yazdı.

Makedonyalı Türkler eğitim gününü kutladı (video)

 

 

Makedonya, Türklerinin Türkçe eğitim haklarını kazandığı gün olan 21 Aralık 2007 yılından bu yana milli bayram olarak kutlanıyor. Türkçe eğitim günü için İstanbul'da bir tören düzenlendi. Balkan kökenli sanatçıların sahne aldığı gecede, folklor ve tiyatro gösterileri de sergilendi.

Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Eyüp Belediyesi, Gostivarlılar Derneği ve Türkiye'de okuyan Makedonyalı öğrenciler birliği tarafından düzenlenen etkinliğe AK Parti İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan da katıldı.

Kutlamalar bizim için önemli

Makedonya'dan gelen Türkler ve Arnavutlar olarak bu Türk günleri önemsediklerini kaydeden Dalyan, "Ailemin geldiği yerler olan Makedonya'daki insanlarımızın varlığı, onların yaşadıkları, bizim geçmişten gelen birikimlerimiz, dolayısıyla bu tür günler ve böylesi kutlamalar bizim için çok çok önemli" diye konuştu. 

Makedonya İstanbul Başkonsolusu Zerrin Abaz da konuşmasında, Türkçe bayramının Makedonyalı Türkler için önemine vurgu yaptı.  Abaz, "Eğitim günü bayramı, Makedonya Türk'ü için çok önemlidir. Bu nedenledir ki Makedonya'daki Türkler, Türk'ün sonsuza kadar o topraklarda yaşayacağının kanıtıdır" dedi.

Geleneksel olarak kutlanma önerisi

Programın sunuculuğunu Türkiye'de okuyan, Makedonyalı Öğrenciler Birliği Kurucu Başkanı Yusuf Emin üstlendi. Emin, “Makedonya Türkleri 1948 yılında dönemin Yugoslavya’sında Türkçe eğitim haklarını kazandı. Bu doğrultuda 2006'da Makedonya'daki Türkler, Makedonya parlementosuna önerge sundular ve kabul edildi. 21 Aralık, Makedonya Türkçe Eğitim Günü ilan edildi" diye konuştu. Emin, kutlamaların Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı İstanbul'da, geleneksel olarak sürdürebilmesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.

Balkan ezgileri dinlendi

Programda 'Vardar'ın Üstünde Folklor Grubu’nun oyunları ve Makedonya'dan gelen Genç Kalemler Tiyatro Topluluğu'nun gösterileri de vardı. Makedonya Türkçe eğitim günü milli bayramı kutlama şöleni, Balkan kökenli sanatçıların Rumeli ve Balkan müzikleri konseri ile son buldu.

 

 

Tuğçe Özerdem yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2013, 13:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26