Makedonya Yörükleri Festivalde Buluştu

Makedonya'nın doğusunda farklı şehirlerde yaşayan Yörük Türkleri, yılın belli zamanlarındaki etkinlikler vasıtasıyla bir araya geliyor.

Makedonya Yörükleri Festivalde Buluştu

Makedonya'nın doğusunda farklı şehirlerde yaşayan Yörük Türkleri, yılın belli zamanlarındaki etkinlikler vasıtasıyla bir araya geliyor. Yörük Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Radoviş kenti, geleneksel Yörük şenliklerine bir kez daha ev sahipliği yaptı.

Festival yalnızca Türkler tarafından destek görmüyor. Farklı milletlerin iç ice yaşadığı Radoviş'te bu tür etkinlikler topluluklar arası saygı ve hoşgörüyü de pekiştiriyor.

Osmanlı'nın Balkanlardaki mirası olan Yörük Türkleri, bugün Makedonya'nın farklı bölgelerindeki dağ köylerinde yaşıyor. Özellikle ülkenin doğusunda İştip, Radoviş ve Valandova şehirlerinde yoğunlaşan Yörük nüfus, aradan geçen asırlara rağmen yaşamlarını bugün de geleneklerine uygun olarak sürdürüyor.

Bölge, Yörükler tarafından her yıl Ağustos ayında düzenlenen etkinliklerin de adresi. “Topolnitsa Yörük Türkleri Festivali” bu yıl Türkiye'de yaşanan darbe girişimi nedeniyle 4 Eylül tarihine ertelenmişti.

Festival kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenen yarışmalar, etkinliğe renk kattı. Tiyatro gösterimi ve yağlı güreş müsabakalarının yanı sıra, festivale katılan farklı yörelere ait folklor ekipleri hünerlerini sergiledi. Ardından meydanı dolduran Yörükler, hem Bulgaristan'dan gelen konuk grubun, hem de yerel sanatçıların müzikleri eşliğinde bu özel günün tadını çıkardı. 

 

Esra Hasip

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 16:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26