Makedonya TV, TRT ile işbirliği yapıyor (video)

Makedonya Radyo Televizyonu’nun 45 yıldır kesintisiz hizmet veren Türkçe Yayınlar Bölümü, TRT ile de sıkı bir işbirliği içinde. Esra Hasip yazdı.

Makedonya TV, TRT ile işbirliği yapıyor (video)

 

 

Makedonya’da Türkçe, yaygın bir kullanıma sahip. Ülkedeki Türkler kendi dillerinde temel eğitim alabiliyor. Ayrıca ülkede, Türkçe hizmet veren bir milli tiyatro ve medya organı da mevcut. Görsel medyada Makedonya Türklerinin tek temsilcisi, devlet televizyonu bünyesinde faaliyet gösteren “Türkçe Yayınlar Bölümü”.

Balkan topraklarında Türk varlığının yaşatılmasına büyük katkı sunan Makedonya Radyo Televizyonu Türkçe Yayınlar Bölümü, gerçekleştirdiği yayınlarla, devletin dahi ulaşamadığı en ücra köşelere ulaşıp, oralarda yaşayan Türklere yalnız olmadıklarını hissettirerek, seslerini duyurmalarını sağlıyor.

Haftanın 7 gün yayında

Haber, eğitim-kültür ve müzik-eğlence adı altında üç alt bölümden oluşan Türkçe Yayınlar Bölümü’nün toplam 15 çalışanı mevcut. Kurulduğu dönemde çok kısa sürelerle yayın hayatına başlayan bölüm, bugün haftanın yedi günü Türkçe yayın yapıyor.

Çalışmalara hakkında bilgi veren Makedonya Radyo Televizyonu Türkçe Yayınlar Bölümü Program Müdürü Eran Hasip, TRT ile sürekli temas halinde olduklarını söyledi. 1964 yılında kurulan Makedonya Radyo ve Televizyonu’nun yedi ayrı dilde ulusal yayın yaptığını kaydeden Hasip, Türkçe Yayınlar Bölümü’nün de kurum bünyesinde 45 yıldır kesintisiz olarak hizmet verdiğini kaydetti.

Uydudan da Türk kanalları izleniyor

Hasip, “Günümüzde uydu aracılığıyla Türkiye kanallarının izleniyor olması seyirci sayısını bir nebze azaltsa da, Makedonya’daki Türklerin yakın tarihine ışık tutan Türkçe yayınlar bölümü hala önemli bir yere sahip” diye konuştu.

Hayatın her alanında hazırlanan belgeseller ve canlı yayınlarla, MTV Türkçe Yayınlar Bölümü, Makedonya’daki Türk varlığının en önemli tanıklarından biri olmayı sürdürüyor.

 

 

Esra Hasip yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 16:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26