Makedonya Millî Müzesi tarihe ışık tutuyor

Arkeoloji koleksiyonu ile dikkat çeken Makedonya Ulusal müzesinde, ülke topraklarından çıkarılan binlerce eser sergileniyor.

Makedonya Millî Müzesi tarihe ışık tutuyor

 

Üsküp Türk çarşısının yanı başında, Üsküp kalesinin dibinde yer alan ve 1924 yılında kurulan Makedonya müzesi, ülke tarihinin önemli belge ve bulgularına ev sahipliği yapıyor. Müze, Makedonya topraklarında hüküm sürmüş medeniyetlerin yanı sıra, bölgenin tarihine de ışık tutuyor. Arkeoloji, etnoloji ve tarih müzelerinin birleşmesiyle oluşturulan Makedonya müzesi, bugünkü mekânına 1976 yılında kavuştu. Ayrıca 1991 yılından itibaren müze bünyesinde sanat tarihi bölümü de hizmet veriyor. 4 dalda birçok eseri kapsayan koleksiyonlar, müzenin sürekli sergilerini oluşturuyor.

Müzenin en zengin koleksiyonu ise arkeoloji bölümüne ait. Makedonya genelindeki 18 arkeolojik alanda 2007 yılından bu yana gerçekleştirilen kazılarda elde edilen ve  ülkenin diğer müzelerinde de sergilenen binlerce arkeolojik eserin en büyük bölümü Makedonya müzesinde yer alıyor. Bunlar arasında seramik, altın, gümüş ya da kehribar gibi değerli taşlardan yapılmış süs ve mutfak eşyaları, takılar, savaş aletleri, büstler, ikonlar, metal paralar bulunuyor. Kazılar sırasında elde edilen bulgular, uzman kaydı ve konservasyonu yapıldıktan sonra, meraklılarıyla buluşturulmak üzere müzede sergileniyorlar. Tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış Makedonya topraklarından çıkarılan binlerce arkeolojik bulgu, ülkenin en büyük müzesinin salonlarını süslerken, toprak altında bulunan daha niceleri de yapılacak kazılarla gün yüzüne çıkarılmayı bekliyorlar.

Müzenin etnoloji bölümünde geleneksel kıyafetler, takılar, müzik aletleri ve geleneksel mimariye özgü eserler sergileniyor. Geleneksel kıyafetler alanında Balkanların en zengin koleksiyonu, Makedonya müzesi, etnoloji bölümünde yer alıyor. Sanat tarihi sergisindeki parçalar, 1920'li yıllardan günümüze kadar toplanan eserleri kapsarken, eserlerin önemli bir bölümü, terk edilen kilise ve manastırlardan toplanmış.

Müzede sürekli olarak sergilenen tarihi eserler bölümünde, Osmanlı idaresi, dünya savaşları, Makedonya milli devrim hareketi gibi başlıklar altında, ülke halkının 14. ve 20. yüzyıllar arasındaki tarihine ışık tutuyor. Makedonya aynı zamanda en zengin ikon galerisine de ev sahipliği yapıyor. Müzede, tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan ve hayatın farklı kesitlerinin yansıtıldıgı 400'ün üzerinde ikon bulunuyor. Makedonya ulusal müzesi, bünyesinde lapidaryumun da bulunduğu Kurşunlu Han ile birlikte bugün toplam 6 bin metrekarelik geniş bir alanda hizmet veriyor.

Lapidaryum bünyesinde, M.Ö. 1. yüzyıldan, M.S. 4. yüzyıla kadar farklı dönemlere ait 130 taş heykel sergileniyor.

Türkçe kitaplar Makedonya’daki dillere çevriliyor

Çok sayıda kültürel mirasa ev sahipliği yapan Makedonya'da Türkçe'den kitap çeviri faaliyetleri de bulunuyor. En fazla çeviri Makedonya'da konuşulan lisanlardan olan Arnavutça'ya yapılıyor. Özellikle son yıllarda ciddi bir çalışma yürüten Üsküp merkezli Shkupi yayınevi, Türkçe'den Arnavutçaya çevrilen on kitabı daha, okuyucularla buluşturdu. Yayınevinin editörü Davud Azami; "Bu kitapların Arnavut okurların ilgisini çekeceğine, aynı zamanda Türk ve Arnavut halkları arasındaki kültürel ve manevi bağların güçlendirilmesine katkı sunacağına inanıyoruz. Bu bağlamdaki çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde daha da yoğun bir şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz." dedi.

Türkiye kültür ve turizm bakanlığının yürüttüğü "çeviri ve yayım destek programı" toplantısı TEDA’nın katkısıyla, Üsküp'e bağlı Çayır belediyesinde gerçekleşti. Kosovalı ve Makedonyalı tercümanlar tarafından hazırlanan eserlerin tanıtım programına Çayır belediye başkanı İzzet Meciti de katıldı. Çevirmenler, söz konusu 10 eserin, yazım lisanı, anlatım şekli, konusu bakımından irdelendiği tanıtımda; kitapların Türk ve Arnavut kültürleri arasındaki bağları güçlendirecek birer köprü olduğunu vurguladılar.

 

Esra Hasip bildirdi

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 14:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13