Madalya Heykeltraşlığında Dünyaca Tanınıyor Zeki Kuşoğlu

Sanatkâr Zeki Kuşoğlu'nun eser verdiği sanat dalları arasında Türkiye’de pek az tanınan madalya heykeltraşlığı da yer alıyor. Kuşoğlu ile, için kısa bir mülakat gerçekleştirildi.

Madalya Heykeltraşlığında Dünyaca Tanınıyor Zeki Kuşoğlu

Yarım asrı aşkın süredir sanatsal ve estetik güzelliklerin peşinde koşan bir isim Zeki Kuşoğlu. Kuşoğlu, hocası Necmeddin Okyay ve hocasının hocası Özbekler Tekkesi şeyhi hezarfen İbrahim Edhem Efendi'nin izinden giderek pek çok maharetli işe imza atıyor. Uğraştığı sanat dalları arasında sedef oyma, taş işçiliği, mermer ve alçı çalışmaları, mühür ve mücevher tasarımıyla, Türkiye’de pek az tanınan madalya heykeltraşlığı yer alıyor.

Kuşoğlu, madalya heykeltraşlığı üzerine şunları söylüyor: "Teknikle sanatın birleştiği bir daldır. Çünkü içine safha safha teknik uygulamalar girer. Çelik kalıplar hazırlama, aşındırma ya da 40, 50 tonluk, 2000 tonluk presslerde basılması… 

Bunlar Batıda meşhur insanların, önemli zaman dilimlerinin anılması için ya da memleketine faydalı olan kişileri ödüllendirmek için madalya yapma şeklinde revaçtadır. Bizdeyse kurumsallaşmamıştır. Resim dersleri verilir güzel sanatlarda ama böyle bir dal yoktur.”

Gravürleri dünya çapında üne sahip

Kuşoğlu'nun madalya heykeltraşlığına olan merakıysa İstiklal Madalyası’nın tasarımcısı Mesrur İzzet Bey'e duyduğu gönül borcuna dayanıyor: "Türkiye Nümizmatik Derneği, İstiklal Madalyası yapan kişinin de bir madalyasını yapmak istemiş bir dönem. Birilerinden talep etmiş ama olmamış, yapan çıkmamış. Bunun üzerine ben deneyeyim dedim. Belli aşamalardan sonra deneyerek biz bunu başardık. Milli şehidimiz Kemal Bey'in madalyasını yaptım daha sonra, bir de Osmanlı armasını yapayım dedim."

Sanatta hezarfen bir kişiliğe sahip Kuşoğlu’nun gravürleri de dünya çapında üne sahip. Kuşoğlu, gravürleri hakkında şöyle konuşuyor: "Yaptığım gravürler dünyada pek çok kişinin beğenisini kazanmıştır. Alman yetkilileri işlerimi çok beğenmişti. Beni ve 4 kişilik ailemi Wolfsburg’a davet ettiler. Benim bu eserlerim oradaki salonlarda sergilendi. Onların tek talebi bu gravürler nasıl yapılır, onu öğrenmekti. Ben de yaptım onlara 1 tane, müzelerine hediye ettim.”

Kuşoğlu, son olarak kültür ve sanat alanındaki maddi olanaksızlıkların altını çizerken; meslekler arasındaki kazanç uçurumuna da dikkat çekiyor: "Geçen hafta bir futbolcuya 222 milyon euro verildi. Bu, ilmin, sanatın, kültürün gömüldüğü günün adı olmalıdır. Kaç yüz sanatkârın eserini alabilirsin o parayla ya da kaç yüz ilim adamının ilmini yapması için altyapı oluşturabilirsin..."

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2017 Perşembe 16:51 Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 11:01
banner25
YORUM EKLE

banner26