Lübnanlılar Türkçe öğrenmek için sıraya girdi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, bir dizi etkinlikle ülkedeki Osmanlı eserlerine sahip çıkıyor. Ayrıca Türkçe dersleriyle Lübnanlılara Türk kültürünü tanıtıyor. Hasan Esen yazdı.

Lübnanlılar Türkçe öğrenmek için sıraya girdi

 

 

Beyrut’ta bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, çok yönlü çabalarıyla Türk kültürünü Lübnanlılara tanıtıyor. Merkez aynı zamanda ülkede bulunun Osmanlı eserlerini de koruma altına alıyor.

Lübnan’ın Trablus kentinde, Osmanlı saat kulesi hala ayakta. Sultan Abdülhamit’in kente armağanı olan kule, bugüne kadar gelmeyi başardı. Ancak kentteki diğer önemli Osmanlı eserlerinin büyük bir kısmı çoktan yıkıldı.

Geriye kalan eserler de kaderine terk edilmiş durumda. Çoğu harap olan eserler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, hem kente Osmanlı'nın katkısına dikkat çekmek, hem de eserlerin korunmasına dönük bir bilinç oluşturmak için konferans düzenledi. Trablus Tarihi Eserleri Koruma Komitesi Başkanı Halid Tedmuri'nin verdiği konferansta, günden güne artan yıkıma vurgu yapıldı. Slayt gösterimi ile yıkımın boyutu gösterildi.

Tedmuri, “Hem binalar tüccarlar tarafından yıkılıyor, hem devlet tescil ettiremiyor, hem restorasyon için bütçe yok; ne devlette, ne Kültür Bakanlığı'nda, ne de belediyede. Diğer taraftan çatışmalar zarar veriyor. Bir taraftan da mafya grupları da, bu binaların en güzel taşlarını sökmeye başladı. Gerçekten de Trablus'un mirası tehlike altında şu anda” şeklinde konuştu.

Tedmuri, derhal harekete geçilmesi gerektiğini aksi halde, bugün ayakta olan bazı binaların da kısa süre içinde yok olacağını kaydetti. Bunun önüne geçebilmek için de alınması gerekenleri anlattı.

Tedmuri, “Başta acil olan Trablus’taki Türk dönemine ait eselerin tescil edilmesi; çünkü tescil edilmesiyle buna bir hat koymuş olacağız. Ardından da Lübnan hükümetine bastırarak bu eserler koruma altına alınacak; hemde Türkiye'den destek bularak, Balkanlar'da yapıldığı gibi, bu eserler tek tek ayağa kaldırılacak” ifadelerini kullandı.

Türkçe eğitimi için merkez kuruldu

Yunus Emre Kültür Merkezi ayrıca Lübnanlılara Türkçe dersleri de veriyor. Kısa süre önce açılan dersler yoğun ilgi görünce merkez, Trablus'ta bir merkez açılmasına karar verdi. Türkçe öğrenmek için sıraya giren öğrenciler, eğitimlerine de Türkiye’de devam etmek istiyor.

Merkezde henüz 1,5 ay önce Türkçe ile tanışan öğrenciler, her geçen gün aşama kaydediyor.

Türkçe Öğretmeni  Fatma Orakçı, “Birinci sınıflarda 11 öğrencimiz var. Türkçeyi seviyorlar zaten. Bazıları Türkiye'ye gitmek için öğreniyor bazılar iş için. Önce tanışmadan başlıyoruz, sonra alfabe, sonrasında da yavaş yavaş gramer konularını görüyoruz. Konuşma dersimiz var, dinleme dersimiz var” ifadelerini kullandı.

Kapılarını iki yıl önce açan merkezin derslerine ilgi yoğun. Her dönem kayıt olan öğrenci sayısı artıyor. Eğitim Koordinatörü Elvan Büşra Erbay, “Şu anda kayıtlı 132 öğrencimiz var. 10 sınıfımız mevcut. Beyrut'ta büyük bir ilgi var Türkçe öğrenmeye. Öğrencilerimizin çoğu Türkiye'de yaşamak istiyor ya da Türkiye ile ticaret yapmak istiyor” dedi.

Merkezin yetersiz gelmesi nedeniyle 40 öğrenci bekleme listesinde. Türkçe derslerinin planlanandan daha fazla ilgi görmesi nedeniyle, Trablus kentinde de merkezin şubesinin açılmasına karar verildi. Bunun için hazırlıklar sürerken, Türkçe öğrenen öğrencilerin Türkiye sevgisi de giderek artıyor. 

3 boyutlu İstanbul fotoğrafları sergisi

Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi’nin bir diğer etkinliği ise, yılın ilk günlerinde kapılarını fotoğraf sergisi. Bu serginin diğerlerinden farkı ise onun 3 boyutlu olmasıydı. 

Sergide, saraylar, camiler ve diğer mimari eserlerle beraber İstanbul'un doğal güzelliklerini gözler önüne seren fotoğraflara yer verildi. 

Sergi ile ilgili bilgi veren Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Cengiz Eroğlu, bu sergiyle beraber Lübnan'da bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydetti. Eroğlu, “İstanbul'un Lübnanlılar için ayrı bir yeri vardır. Birçok Lübnanlı, Türkiye'yi İstanbul'u görmek için ziyaret ederler. Biz de İstanbul'u onların ayağına getirmeye çalıştık 3 boyutlu olarak. Bu, hem bizim için hem de Lübnan içi bir ilkti. Sergiyle beraber Lübnan'da ilk kez 3 boyutlu bir sergi açılmış oldu'' diye konuştu.

Lübnanlılardan yoğun ilgi

Lübnanlılar sergiye büyük ilgi gösterdi. Bir hafta açık kalan serginin ziyaretçileri arasındaki Türk kökenli Lübnanlılar da, sergiyle İstanbul’a duydukları özlemi giderme fırsatı buldu.

Türk kökenli bir Lübnanlı, “İstanbul çok özlenecek bir şehirdir. Dolayısıyla İstanbul'u Beyrut'ta görmek bizi çok çok sevindirdi. Tabi yeni olan 3 boyutlu olması. Sanki kendi gözlerimizle bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce İstanbul'u ziyaret edenler  için de sergi oldukça ilginçti. Sergiyi gezen bir Lübnanlı, türkçe olarak, “Aslında ben buraları önceden gördüm. Ancak bu tekniği uygulayınca değişik şeyleri görmüş oldum. Çok güzel. Tebrik ederim,” diye konuştu. 

İstanbul'un fotoğraflarından oluşan sergi, Beyrut'un ardından Trablus kentinde Lübnanlılarla buluştu. 3 boyutlu fotoğraf sergisi, önümüzdeki hafta  ise Sayda kentinde de açılacak.

 

 

 

 

Hasan Esen yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 16:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26