Lübnan'ın İlk Ulusal Sanat Müzesi Sanal Âlemde Açıldı (video)

Lübnan’da ülkenin ilk ulusal güzel sanatlar müzesi açıldı. İnternet ortamında açılan müze dört ayrı dilde hizmet veriyor. Farklı odalardan oluşan müzede Lübnanlı sanatçıların eserleri var. Müze, belgelerle de ülkede güzel sanatların tarihine ışık tutuyor.

Lübnan'ın İlk Ulusal Sanat Müzesi Sanal Âlemde Açıldı (video)

Ortadoğu'da kültür sanat etkinliklerinin önde gelen ülkelerinden Lübnan, önemli bir eksiğini gidermek için ilk adımı attı. Ülkenin ilk ulusal güzel sanatlar müzesi ziyarete açıldı. Müze şimdilik internet üzerinde kurulan üç boyutlu bir sistemle ziyaret edilebiliyor.

Akdeniz ülkesi olan Lübnan'da hizmete açılan internet sitesi ile hem yurtiçinden hem de yurtdışından ilgililer lübnan güzel sanat eserlerini inceleyebilecek. Lübnan Kültür Bakanı Raymond Araiji müze hakkında şu şekilde konuştu: “Lübnan'da güzel sanatlar için ayrılmış ulusal bir müze bulunmuyor. Gerek yüksek maliyet gerekse prosedürler ulusal bir müze açmamızın önünde engel oluşturuyor. Dolayısıyla bakanlık bünyesinde şimdilik böyle bir girişim yok. Özel bir şirketin giriştiği bir proje devam ediyor ancak ulusal değil. Benim de aklıma dünyanın farklı bölgelerinde gördüğüm internet üzerinde bir müze kurma fikri geldi. Her şey böyle başladı diyebilirim.”

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nin üç boyutlu sitesi Arapça, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olarak dört dilde kullanıma açılmış durumda. İnternet sitesi dört farklı sanat odası şeklinde tasarlandı ve her bir odada farklı eserler biraraya getirildi. Lübnanlı sanatçıların imzasını taşıyan sekiz yüzü aşkın resim ve heykel bu odalarda görülebiliyor.

Bir internet müzesi

Lübnan Kültür Bakanı Raymond Araiji sanal müze hakkındaki sözlerine şu şekilde devam etti: “İnternet müzesinde sergilenen eserler arasında bakanlık bünyesinde oluşmuş büyük ve oldukça değerli bir koleksiyon var. Ünlü ressam ve heykeltraşların biyografileri, Lübnan TV'nin arşivinden çıkarılmış önemli röportajlar ve diğer birçok materyal de müzede mevcut. Yani bir bakıma bu müze Lübnan güzel sanatları hakkında bir tarih kitabı niteliğini taşıyor diyebilirim. Temel amacımız lübnan güzel sanatlar çalışmalarını desteklemek ve yaygınlaştırmak.”

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre sanal müzenin sergi odaları sürekli açık olacak. Ayrıca yetenekli gençlere destek olmak için sanal ortamlı süreli sergiler düzenlenecek.

 

Musab Eryiğit

Yayın Tarihi: 25 Temmuz 2016 Pazartesi 17:05 Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 16:17
banner25
YORUM EKLE

banner26