Lübnan'daki Dibbani Kasrı 3 asrın tanığı (video)

Lübnan'ın gündeyinde yer alan Sayda şehrinde müzeye çevrilen Dibbabi Kasrı, ülkenin son 3 asrına ışık tutuyor. Osmanlı döneminde yapılan kasır, benzersiz mimarisiyle dikkat çekiyor.

Lübnan'daki Dibbani Kasrı 3 asrın tanığı (video)

Lübnan'ın Sayda kentinin, eski şehir bölgesinde bulunan Dibbabi Kasrı, Lübnan tarihinde önemli yere sahip. 1700'lü yıllarda inşa edilen kasır şimdilerde Sayda'nın önemli tarihi eserleri arasında ve 1987 yılından bu yana bir müze olarak hizmet veriyor.

Kasrın bugünkü sahibi Raphael Dibbani, kasırla alakalı şu şekilde konuştu: “Dibbani Kasrı, 1721 yılında yapılan bir Osmanlı binası. Sayda'nın eski şehir kısmında bulunuyor. Bina eski şehirdeki en son bina, devamında ise tarlalar başlıyor. Kasır, Ali Ağa Hammud tarafından inşa edildi. Fas asıllı biriydi. Görevi ise vergileri toplamaktı. Osmanlı bunu yaparken, yani yabancı birini vergi toplamakla görevlendirirken, kimseye iltimas geçilmemesini hedeflemişti.”

Kasır, geleneksel mimarinin güzelliğine işaret etmekle kalmıyor, Lübnan'ın son 3 asrına da ışık tutuyor. İki katlı binanın girişinde bazı odalar ile beraber geniş bir avlu yer alıyor. İkinci kattaki salon ise sedir ağacından oyma ahşap eserlerle dolu. Kasırda, avizeler, bakır aletler ve müzik aletleri sergileniyor.

Bina içinde yaşanılamaz bir haldeydi

İç savaş sırasında ise Dibbani Kasrı, savaştan kaçanlar için sığınak halini alıyor. Bu dönemde bakımsız kalan yapının kurtarılması için aile tararından müzeye çevrilmesine karar veriliyor. Kasrın sahibi Raphael Dibbani, yapının başından geçenlerle alakalı şu ifadeleri kullandı: “Savaşta yerlerinden edilmiş kişiler terk ettiğinde, bina, acınası bir durumdaydı. Aile olarak biraraya geldik ve 'Bina yaşanılacak bir yer değil ancak bu halde de bırakamayız' dedik. Restore etmeye karar verdik. Bir vakıf kurarak aile burada olmasa bile korunacak bir hale getirdik.”

Dibbani ailesi, Sayda'dan geçen medeniyetlerin tamamını biraraya getirme iddiasında. Bunun için Sayda'da bulunan ve İskender lahdi olarak isimlendirilen lahtin 3 boyutlu bir görselinin de müzede sergilenmesi planlanıyor.

Aile müze olarak kullanılan yapıyı hem korumak hem de yeni eserler ekleyerek daha da ilgi çekmeye kararlı gözüküyor. Ancak girişlerin bedava olduğu müze için, yapılabilecekler ailenin finansal gücü ile doğrudan ilgili.

 

Hasan Esen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 14:35
YORUM EKLE

banner19