Lübnan'da Osmanlı eserleri bu müzede (Video Haber)

Robert Muavvad müzesinde muhafaza edilen mücevherler, çiniler ve Osmanlı eserleri adeta Beyrut'un hazinesi durumunda...

Lübnan'da Osmanlı eserleri bu müzede (Video Haber)

 

Robert Muavvad müzesinde muhafaza edilen mücevherler, çiniler ve Osmanlı eserleri adeta Beyrut'un hazinesi durumunda...

1891'de yılında inşaa edilen bir evken, 2006’da müzeye dönüştürülen yapıda Doğu ve Batı kültürlerinin ürünleri sergileniyor. Ahşap süslemelerle kaplı tavanları, mermer sütunları, çinili duvarlarıyla dikkat çeken müzede, sergilenen eserler ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Müzenin ahşap süslemeleri Halep ve Şam eserleriyken, çinilerinin bir kısmı Diyarbakır ve İznik, bir kısmı ise Şam ürünü...

Çok sayıda mücevherin sergilendiği müzede dikkat çeken eserlerden biri, ışıltısı ile göz kamaştıran dünyanın en büyük ikinci elması. Müzeyi Lübnanlılar için özel kılan ise, koleksiyonda yer alan ülkenin ilk bayrağı. 1943'de müzedeki bir odada çizilen bayrak, en önemli eserlerden biri olarak sergileniyor.

Kur’an-ı Kerim’in ilk matbaa baskısı bu müzede

Eserleri ve tarihi ile eşsiz olan müzenin paha biçilemeyen el yazmalarına sahip zengin kütüphanesinde, Kur'ân-ı Kerîm'in 1694 yılında Hamburg'da basılmış ilk kopyası ile birlikte İncil'in 6 dilde 10 bölümü de sergilenmektedir. Çok sayıda Osmanlı eserinin de bulunduğu Lübnan Robert Muavvad müzesinde 16. yüzyıla ait bir kandildeki Osmanlı tuğrası dikkat çekerken, duvarları süsleyen çiniler, motifleri ve renkleriyle müzeye gelenleri hayran bırakıyor.

Minber ve hat sanatları örneklerini de barındıran müzede Anadolu'nun desenlerini geçmişten bugüne taşıyan halılar ve Osmanlı döneminden kalan silahlar, 15. yüzyıla ait kılıçlar, 19. yüzyılda kullanılan tüfekler de bulunmaktadır. Eserleri kadar mimarisi ile de dikkat çeken Lübnan Robert Muavvad müzesinin tavanı, ince işçiliği ile dikkat çeken oyma ve kakmalarla başlı başına bir sanat eseri.

Müzede İslâmî eserler kadar, antik Roma dönemine ait parçalar da yer alırken, ziyaretçilerini Roma sütunları ile karşılayan Lübnan Robert Muavvad müzesi 20 asır geriye uzanan bir tarihi kucaklamaktadır.

 

 

Hasan Esen bildirdi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 15:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13