Lübnan Matbaada Ortadoğu'nun Öncüsü (video)

Tarih boyunca matbaacılık alanında bölge ülkelerinden önde olan Lübnan, bugün de bu unvanı koruyor. Lübnan'da basılan kitaplar nitelikleriyle de öne çıkıyor. Matbaalarda en çok Kuran-ı Kerim neşrediliyor.

Lübnan Matbaada Ortadoğu'nun Öncüsü (video)

Matbaacılıkta bölgenin tarih boyunca öncü ülkesi olan Lübnan, günümüzde de dünyanın çok farklı bölgelerine ihracat yapıyor. Lübnan'ın başkentinde yer alan bir matbaa atölyesinde de onlarca çalışan bir yandan ekmek parası kazanıyor bir yandan da matbaa ürünlerinin yaygınlaşmasını sağlıyor.

Matbaanın sahibi Raed Nassir ülkedeki matbaacılık ile ilgili şu şekilde konuştu: “Lübnan'da matbaacılık komşu ülkelerden elli yıl önce başladı. Bu konuda bölge ülkelerinin daha önündeyiz. Gerek nicelik gerek de nitelik olarak diğer bölge ülkelerinden çok daha fazla üretim yapıyoruz. Dolayısıyla matbaacılık alanında akıllara ilk Lübnan ve Beyrut gelir dersem yanlış olmaz.”

Ülkede en çok basılan eser, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim. Atölyeye dijital ortamda gelen Kur’an-ı Kerim titiz işçiliğin ardından kağıtlar üzerine basılıyor. Kur’an-ı Kerim basılışını Raed Nassir şu şekilde anlattı: “Kur’an-ı Kerim bize cd'lerde yüklü olarak geliyor. Sonra levhaları hazırlıyoruz ve makinelere mürekkepleri yüklüyoruz. Mürekkepleri çok dikkatli yerleştirmek gerekiyor, aksi halde levhalarda bazı hatalar olabiliyor. Sonrasında deneme baskısı yaparak doğruluğu test ediyoruz. Sayfa boyutunu ve diğer özellikleri kontrol ediyor, varsa hataları düzeltiyoruz. Her şey tam olduğunda da baskıya başlıyoruz. Baskıdan sonra katlama safhası geliyor. Sonra da okuyucular basılan sayfaları okuyarak kontrol ediyor. Daha sonra sayfaları birleştiriyor ve kesiyoruz. Son olarak kapak ekleniyor.”

Mübarek satırlar sayfalar üzerine basılıp bir kitap halini alınca sıra kontrol işlemine geliyor. Bu da son okuyucuların, hafızların işi. Hafızlar Kur’an-ı Kerim mushaf şeklinde önlerine geldiğinde titizlikle kontrol ediyorlar.

Hayli zahmetli bir meslek matbaacılık... Gün boyu yoğun sıcak altında çalışan işçiler için aldıkları ücretten ziyade manevi duygu önemli. Basılan Kur'an-ı Kerimlerin diğer Arap ülkeleri ve İslam ülkelerine gönderilmesi onlar için gurur kaynağı. Geçen her dakika, makineler mushafları çoğaltmak için çalışıyor. Beyrut'taki matbaada Kur’an-ı Kerim’in, daha fazla insana ulaşması için büyük emek harcıyor.

 

Musab Eryiğit

Yayın Tarihi: 25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:36 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 16:36
YORUM EKLE

banner19

banner36