Londra'da Gemuhluoğlu'nun dostluğu konuşuldu (video)

Şair, yazar ve gönül insanı Fethi Gemuhluoğlu; Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin organize ettiği bir programla anıldı. Etkinlikte, Gemuhluoğlu'nun hayatı ve dostluk üzerine söyledikleri ele alındı.

Londra'da Gemuhluoğlu'nun dostluğu konuşuldu (video)

Yazar, şair ve gönül insanı İrfan Fethi Gemuhluoğlu, Türk toplum ve düşünce dünyasında iz bırakan fikir adamlarından biri. Gemuhluoğlu dünyadan ayrılışından 38 yıl sonra Londra'da düzenlenen bir program ile anıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Londra Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen programda Gemuhluoğlu’nun ilham veren yaşam öyküsü ve düşünce dünyasına dair bilgilerin paylaşıldı. Programa, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Prof. Dr. Turan Koç ve Fethi Gemuhluoğlu’nun oğlu Veli Selman Gemuhluoğlu da katıldı.

Söyleşide Gemuhluoğlu'nun sık sık dikkat çektiği dostluk kavramı üzerinde duruldu. Gemuhluoğlu'nun “Kendisine dost olmayanlar, gayrıya dost olamazlar. Kendileri ile barışa varamayanlar, gayrı ile barışa varamazlar. Kaldı ki, savaş yoktur. Dünya, dostluk üzere halk edilmiştir.” sözleri mercek altına alındı. Söyleşide, fikri ve edebi kişiğilinin yanısıra bir gönül adamı olan Gemuhluoğlu'nun, dostluk ve barışa bakış açısının da altı çizildi. 1977'de 55 yaşındayken yaşama veda eden Fethi Gemuhluoğlu, coşkuya, aşka ve dostluğa vurgu yaptığı konuşmalarıyla ve hatırlanmaya ve eserleriyle yaşatılmaya devam ediyor.

Gemuhluoğlu'nun gelecek nesillere miras bıraktığı fikirleri, uluslararası alanda düzenlenen programlarla konu olmaya devam edecek.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 17:16
banner12
YORUM EKLE

banner19