Âlimlerden Mescid-i Aksa çağrısı (video)

Akademisyen, yazar ve din âlimleri, Eyüp Buluşmaları Platformu çatısı altında, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'ya sahip çıkılması çağrısında bulundu. 47 üyenin imza attığı bildiri, Türk ve dünya kamuoyuna basın toplantısıyla duyuruldu.

Âlimlerden Mescid-i Aksa çağrısı (video)

Eyüp Buluşmaları Platformu, Mescid-i Aksa'ya sahip çıkılması amacıyla bir bildiri yayımladı. 47 üyenin imzasını taşıyan bildiri, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Bildiride imzası bulunanlar arasında Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Ali Rıza Demircan, Ahmet Varol, Muhammed Yıldırım gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de vardı.

Toplantıya ise Prof. Dr. Mustafa Karataş, Abdulvahap Ekinci, Muhammed Emin Yıldırım, Ahmet Taşgetiren, Emrullah Hatipoğlu, Hüseyin Oruç ve aynı zamanda platformun sözcülüğünü de yapan Abdullah Yıldız  katıldı. "Mescid-i Aksa'yı Yalnız Bırakmayacağız" başlığıyla hazırlanan bildiriyle İslam dünyasına da seslenildi, Mescid-i Aksa'ya sahip çıkılması istendi. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları karşısında artan kaygıların dile getirildiği bildiride, son günlerde katledilen yüzlerce masum Filistinli, saldırılarda yaralananlar, tutuklular ve 40 yaşın altındaki Müslümanlar’ın Mescid-i Aksa’ya girişinin engellenmesi konuları vurgulandı.

Kudüs'ün yeniden kendi kimliğine kavuşturulması çağrısının yapıldığı toplantı, basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

 

Malik Hammad haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 14:44
banner12
YORUM EKLE

banner19