Leylak ebrusu Geylani hazretlerinin türbesinde (video)

Dolmabahçe Sanat Galerisi ünlü ebru sanatçısı Firdevs Çalkanoğlu ve öğrencilerinin eserleri 'Muhabbet' adlı sergiyle gün yüzüne çıkarıldı.

Leylak ebrusu Geylani hazretlerinin türbesinde (video)

İstanbul'da kültür ve sanatın nabzını tutan Dolmabahçe Sanat Galerisi, Ocak ayında karma ebru sergisini ağırladı. Dünyaca ünlü ebru sanatçısı Firdevs Çalkanoğlu ve 18 öğrencisinin eserlerini buluşturan sergi, "Muhabbet" adıyla sanatseverlerin karşısına çıktı.

Sergideki 13 eserin altındaki imza sanatçı Çalkanoğlu'na, diğerleri öğrencilerine ait. Ebru sanatını, şairlerin dizeleri, hat yazıları ve çiçek motifleriyle buluşturan "Muhabbet" sergisiyle birlikte sanatçı, ebru sanatının en önemli geleneğini sürdürerek 2 öğrencisine de icazet verdi.

Firdevs Çalkanoğlu, ebru sanatını icra ederken, aynı motifin formunu değiştirerek çalışmalarına özgün yorumlar katıyor. Çalkanoğlu sanat yolculuğunu şu şekilde anlattı: “Fuat Başar'dan ebruyu öğrendim. Kendisinin icazetli öğrencisiyim. Ben ebruya geleneksel anlamda eğitimini alarak ve hocam gibi icra ederek başladım. Daha sonrasında hocamın da iznini alarak ebruya kendimce yeni yorumlar katmaya başladım. Bu tabi çiçek üzerine oldu.” "Muhabbet" sergisinde Firdevs Çalkanoğlu imzasını taşıyan kamelya çiçeği ve yaban gülü ebruları, bugüne dek ilk kez çalışılmış olmalarıyla da ayrı bir önem taşıyor.

Çalkanoğlu'nun ebru eserlerinden biri de Abdülkadir Geylani Hazretleri'nin Bağdat'ta bulunan türbesinde yer alıyor. Eserlerinden birinin böylesi mübarek bir ortamda bulunmasının kendisini bir hayli mutlu kıldığını ifade eden Çalkanoğlu, şu sözleri sarfetti: “Benden bir leylak ebrusu istendi. Bir sanatsever benden istedi. Oraya hediye ettiğini bana sonradan açıkladı. Abdülkadir Geylani Hazretleri'nin en sevdiği çiçekmiş leylak. Ben tabi çok mutlu oldum. Benim için tarifsiz bir lütuf, tarifsiz bir hediye diyebilirim.”

"Muhabbet" sergisinin önümüzdeki günlerde İstanbul'un farklı galerilerinde sanatseverlerle yeniden buluşması planlanıyor.

 

 

Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Şubat 2015 Cuma 11:32 Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2015, 11:32
YORUM EKLE

banner19

banner36