Kuzey Irak'ın tarihle yoğrulan şehri: Süleymaniye

Süleymaniye, Irak'ın İran sınırında kültür ve sanatın nabzının attığı bir şehir. Mevlevi Caddesi, Ulu Cami ve Azadi Parkı'yla Süleymaniye, Kuzey Irak'ın tarihi ve kültürüyle dikkat çeken en önemli kentlerinden biri.

Kuzey Irak'ın tarihle yoğrulan şehri: Süleymaniye

Irak'ın İran sınırında bulunan Süleymaniye şehri, Kürt bölgesinin kültür ve sanat merkezi. Şehirdeki Mevlevi Caddesi ise kentin geleneksel merkezi. Geleneksel ürünler ve lezzetlerin bulunduğu Mevlevi Caddesi’ni her gün binlerce kişi ziyaret ediyor. Tadı bir cins helvayı andıran gezo Süleymaniye’ye has bir tatlı. Mevlevi Caddesi’nin merkezinde yer alan Ulu Cami’nin Süleymaniyeliler için anlamı büyük.

İşlek caddeleri, yöresel yiyecekleri, camisi, çarşısı ve bir buçuk milyon nüfusu ile Kuzey Irak'ın ikinci büyük şehri Süleymaniye. İran sınırında yer alan kent ekonomi ve kültür sanat hayatı açısından her geçen gün gelişiyor. Yükselen beş yıldızlı oteller ve gökdelenler şehrin silüetini değiştirse de, Süleymaniye köklü tarihini halen muhafaza ediyor.

Min es sema

Süleymaniye'nin en işlek noktası, geleneksel çarşının yer aldığı Mevlevi Caddesi. Süleymaniye'nin merkezi olan ve ticaretin kalbinin attığı Mevlevi Caddesi'nde bulunan bir anıt üzerinde Irak rejimi tarafından idam edilen kişilerin fotoğrafları bulunuyor. Anıtı geride bırakıp Mevlevi Caddesi'ne adım attığınızda sizi dar bir caddeye sıralanmış onlarca dükkan karşılıyor. Tespihlerden, baharatlara, takılardan, geleneksel lezzetlere kadar onlarca ürün bu dükkanlarda satılıyor.

Caddedeki dükkanlarda Süleymaniye'ye has bir tatlı olarak göze çarpan gezo satılıyor. Tadı helvayı andıran gezo, Süleymaniye'ye gelenlerin mutlaka tattığı bir lezzet. Mevlevi Caddesi'ndeki bir esnaf, gezo ile alakalı olarak şu şekilde konuştu: “Yaklaşık 15 yıldır bu pazarda çalışıyorum. Çerez ve tatlı satıyorum. Tatlıların içinde en güzeli ise gezodur. Zaten hepsinden çok satılan da o. Irak'ın güneyinden gelenlerin çoğu da gezo alırlar, hediye olarak götürmek için. Araplar, buna 'min es sema' da derler. Yani gökten gelen anlamında. Fıstıklı ve cevizli çeşitleri var.”

Mevlevi Caddesi'ni geride bırakıp ilerlediğinizde sizi Ulu Cami karşılıyor. Süleymaniye'deki çarşının tam merkezindeki cami, şehrin en eski ve en büyük ibadethanesi olmak özelliğini yıllarca taşıdı. Cami günümüzde restorasyondan geçiyor. Bugün yeni yapılan camiler, en büyük olma ünvanını elinden alsa da Ulu Cami, şehrin tarihi önemi en yüksek mabedi. Süleymaniye'deki Ulu Cami, 17. yüzyıldan bu yana tarihe meydan okumaya devam ediyor.

Azadi Park'ın tarihi önemi var

Süleymaniye şehrinin merkezindeki Azadi Park ise, Saddam döneminde siyasi tutukluların idam edildiği arazi üzerine inşa edildi. Süleymaniyeliler için sembolik anlamı büyük olan bu park, aileler ve öğrenciler için şehirden kaçısın adresi. Burası yeşil alan ve park denildiğinde şehirde akla gelen ilk yer. Park şehir sakinlerinin doğayla buluştuğu noktalardan biri. Özellikle yaz günlerinde aileler parka gelerek hem serinliyor, hem de güzel vakit geçiriyorlar.

Süleymaniyeliler'in nefes almak ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için sık sık uğradıkları Azadi Park'ın tarihsel önemi büyük. Saddam döneminde Baas Partisi'ne tahsis edilen park arazisi, siyasi suçluların idam edildiği bir yerdi. 1990'dan sonra Saddam rejiminin Süleymaniye'den çekilmesiyle, alan parka dönüştürüldü.

Süleymaniyeli bir vatandaş, parkın geçmişteki hali ve bugünkü durumuyla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Bu park sık sık geldiğim ve çok sevdiğim yerlerden biri. Eskiden burası huzur vermeyen, kötü anılarla dolu bir yerdi. Aslında burada daha önceleri de park vardı. Ama 1982’den sonra bu arazi siyasi bir bölge haline getirildi. Giriş kısıtlandı ve siyasi tutukluların infaz edildiği bir yer oldu. Ama şimdi, o günlerin aksine burası huzur dolu bir yer. Eskiden buraya girilemezken şimdi özgürce dolaşabilmek benim için çok anlamlı."

Süleymaniyelilere huzur bahşeden parkın içindeki yapay göl, birçok ziyaretçiyi kendine hayran bırakıyor. Şehir halkı parkın temiz hava almak ve spor yapmak için harika bir yer olduğunu, fakat şehirde bu gibi parkların sayısının artmasını gerektiğini söylüyorlar. Azadi Park'ta ders çalışan öğrenciler de aynı görüşteler.

Parkta dikkati çeken sadece yeşil alanlar değil. Park bünyesinde bir lunapark da hizmet veriyor. Bu da Azadi Park'ı çocuklar için daha eğlenceli bir hale getiriyor. Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları nedeniyle ziyaretçi sayısı düşse de, park özellikle bahar aylarında en kalabalık dönemini yaşıyor.

 

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2015 Cumartesi 14:10 Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 14:22
banner25
YORUM EKLE

banner26