Kuzey Irak'ın beşikleri Kayseri Çarşısı'ndan (video)

Erbil Kalesi'nin eteklerinde yer alan Kayseri Çarşısı, şehrin en önemli tarihi mekânlarından biri. Çarşı hala gündelik hayatın ve ticaretin kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Simla Yerlikaya yazdı.

Kuzey Irak'ın beşikleri Kayseri Çarşısı'ndan (video)

 

 

Işıl ışıl kuyumcular, farklı baharat kokuları ve rengârenk züccaciyeciler, Tarihi Kayseri Çarşısı’nı süslüyor. Bu çeşitlilik çarşıyı Erbil’in en renkli mekânı kılıyor. Erbil’in merkezinde yer alan Kayseri Çarşısı şehirde görülmesi gereken ilk duraklardan biri.

Tarihi Kayseri Çarşısı'nın İstanbul’daki Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı'nı andıran bir havası var. Bölgeye özgü lezzetlerin bulunduğu sokakta yerel lezzetler; bal, kuruyemiş, lokum gibi ürünler satılıyor. Kayseri Çarşısı'nın sokakları, satılan ürünlere göre sınıflandırılıyor. Kuyumcular, aktarlar ve süs eşyaları satan dükkânların hepsi farklı sokaklarda. Tarihi çarşının esnafı, şehirde güvenliğin hâkim olması nedeniyle, çeşitli bölgelerden ziyaretçiler ağırladığını belirtiyor.

El ürünü beşik, ayakkabı

Bölgeye özel el sanatları da Kayseri Çarşısı'nda yaşatılıyor. Ahşap oymacılığı yapılan kısımda beşikler göze çarpıyor. Erbil’de bebekler hala Kayseri Çarşısı’nda imal edilen ahşap beşiklerde büyütülüyor. Çarşıda el emeği çarıklar da üretiliyor. Geleneksel Kürt kıyafetleriyle birlikte tercih edilen ayakkabılar da Tarihi Kayseri Çarşısı'nın ürünü.

600’e yakın dükkânın bulunduğu çarşı, sayıları artan alışveriş merkezlerine rağmen hala Erbillilerin ilk tercihi. Kayseri Çarşısı, Erbil’in en eski pazarı. Bölge halkı aradıkları için önce buraya geliyorlar. Dünyaca ünlü hazır giyim markalarının henüz giremediği çarşı, her kesimden Erbillinin kesesine hitap ediyor. Özellikle dar gelirliler Tarihi Kayseri Çarşısı'nı tercih ediyorlar. 

1850’li yıllarda Suriyeli ustalar tarafından inşa edilen Kayseri Pazarı hala her gün yüzlerce Erbilliyi ağırlıyor. Çarşı bu hareketliliği ile de yıllara meydan okuyor. 

 

 

Simla Yerlikaya yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 12:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26