Kütahya çinilerinde kahve (video)

Pera Müzesi'nde açılan başka bir sergi ise Türk geleneksel kültürünün sembolü haline gelen kahvenin serüvenini gözler önüne seriyor. “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” adıyla açılan sergi bu kültürün gelişmesine katkı sunan unsurlara odaklanıyor.

Kütahya çinilerinde kahve (video)

Osmanlı’dan cumhuriyete içecek kültürünün merkezinde yer alan kahve bir sergiye konu oldu. Sergi bu kültürün sembollerini buluşturdu. Rengarenk çiçek motifi desenli fincanlar, birbirinden farklı figürlerle bezeli tabaklar sergilendi. “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” sergisinde Pera müzesinin koleksiyon sergilerinden olan Kütahya Çini ve Seramikleri Sergisi bu tematik seçkiyle böylece yenilendi.

Kahve kültürüne ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan unsurlara dikkat çeken serginin merkezinde Kütahya seramikleri var. Sergide tarihi değeri yüksek şekerlik, sütlük, ibrik gibi birbirinden kıymetli çok sayıda nadide parça bulunuyor. Sergilenenler arasında Kütahya’da seramik üretiminin en seçkin örneklerinin verildiği 17. ve 18. yüzyıllardan kalma fincanları da görmek mümkün. Sergi sorumlusu Ulya Soley, etkinlik ve koleksiyonla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Kütahya çini ve seramikleri koleksiyonu 18. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir zaman dilimini kapsayan yaklaşık 800 eserden oluşuyor. Koleksiyonda Kütahya'dan çok değerli çini ve seramik örnekleri bulunuyor. 'Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinden Kahvenin Serüveni' başlıklı sergi, koleksiyondan kahve kültürü, kahve ritüeli etrafında şekillenen seramik üretimini çok zengin bir seçkiyle yansıtıyor.”

"Sihirli meyve"

Sergide sihirli meyve olarak Etiyopya’da keşfedilen ve 15. yüzyılda Yemen’den Osmanlı topraklarına ulaşan kahvenin tarihi gözler önüne seriliyor. Aynı zamanda, 15. yüzyıldan itibaren itibarlı bir içecek olarak tercih edilen kahve ve kahve etrafında oluşan literatürden de örnekler barındırıyor.

Osmanlı kamusal yaşamının önemli bir bölümünü oluşturan, ayrıca sosyal hayatın gelişmesinde önemli bir yere sahip olan kahvehanelere de çeşitli fotoğraf ve minyatürlerle sergi kapsamında yer veriliyor. “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” sergisi, kahve kültürü meraklılarını Pera Müzesi’ne davet ediyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Kasım 2015 Cumartesi 12:15 Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 12:15
banner25
YORUM EKLE

banner26