Kürt sineması Duhok'ta buluştu (Video Haber)

Irak'ın Duhok şehri, ikinci kez uluslararası bir film festivaline ev sahipliği yaptı..

Kürt sineması Duhok'ta buluştu (Video Haber)

 

Irak’ın Duhok şehrinde ikinci kez bir film festivali düzenlendi. Halk, festival sayesinde birçok film ile buluşma imkânı yakaladı. Duhok Üniversitesi’nde gerçekleşen açılış gecesinde davetlileri geleneksel kıyafetler içindeki gençler karşılarken, açılış filminden önce bir de dans gösterisi sergilendi. Festivalin açılış filmi Norveçli Kürt yönetmen Hişam Zaman’ın "Before Snowfall" isimli filmi oldu. Duhok yakınlarında çekilen filmde yerel oyuncular da yer alıyor.

Festivalin en önemli özelliği uluslararası sinemacıların yanı sıra Kürt yönetmenler için de önemli bir platform olması. Yönetmen Muhammed Cano, "Gerçekten bizler için dünya sinemasını, Kürt sinemasını burada görmek ve filmer arasında dürüst bir yarışma gerçekleştirmek çok önemli. Benim Samyan isimli filmim, Kürt filmleri yarışma bölümünde yarışıyor. Filmimin kendi şehrimde, kendi halkımın çektiği diğer filmler ile yarışıyor olması benim için çok önemli. Bu gerçekten harika bir fırsat. Umarım bu festival ileride daha da büyür." dedi.

Duhok film festivalinde Yılmaz Güney adına da bir ödül verildi. Ödülün jüri üyeleri arasında yönetmen Zeki Demirkubuz ve eleştirmen Alin Taşçıyan gibi isimler de bulunuyor. Reha Erdem’in 'Jin' filmi de, 16 Ekim’e kadar süren festivalde yarışan eserler arasında.

Müslümanlar'ın, Süryaniler'in ve Yezidiler'in birlikte yaşadığı bir şehir

İkinci kez uluslararası bir film festivaline evsahipliği yapan 500 bin nüfuslu Duhok, Müslümanlar'ın, Süryaniler'in ve Yezidiler'in birlikte yaşadığı bir şehir. Şehrin merkezinde yer alan Büyük Çarşı ve içindeki Büyük Cami ise Duhok şehrinin simgeleri arasında.

Duhok, Irak Kürt bölgesinin 3 vilayetinden biri ve Türkiye sınırına en yakın olanı. Şehrin en önemli özelliği ise oldukça yüksek ve dağlık bir alanda bulunması. Ortadoğu’nun birçok şehrinde olduğu gibi Duhok’ta da kent merkezinde bir kapalı çarşı yer alıyor.

Sebze hali, baharatçıları ve yerel zanaatkârları ile Büyük Çarşı veya diğer adı ile Büyük Cami Çarşısı rengarenk bir manzara sunuyor. Çarşı içindeki çay ocakları ise günün her saati yoğun.

Türkiye ve Suriye ile sınırı bulunan Duhok’ta ticaret, hayatın önemli bir parçası. Büyük Çarşı ise şehirdeki gündelik yaşamın ve ticaretin merkezi durumunda. 40 yıl inşa edilen Büyük Cami, isminin aksine hayli mütevazı bir mimariye sahip.

 

 

Simla Yerlikaya haber verdi

YORUM EKLE