Kültür hazinemizi gün ışığına çıkarıyoruz (video)

Kurulduğu 2012 yılından itibaren edebiyat, siyaset, düşünce gibi farklı alanlarda eserler yayınlayan, Büyüyen Ay Yayınlarını birçok ödüle layık görüldü. Yayın Yönetmeni Mustafa Kirenci ile Büyüyen Ay'ı ve projelerini konuştuk.

Kültür hazinemizi gün ışığına çıkarıyoruz (video)

Yayın dünyasına girdiği günden bu yana çalışmalarıyla büyük beğeni toplayan Büyüyen Ay Yayınları defalarca ödüllendirildi. Yayınevinin bugünlere gelmesinde en büyük pay sahibi olan Mustafa Kirenci ile Büyüyen Ay'ı ve projelerini konuştuk.

2012'nin sonlarında kurulan yayınevinin daha çok klasik eserler bastığını ifade eden Mustafa Kirenci, kültürümüze ait klasik eserlerin gün ışığına çıkması için çalıştıklarını vurguladı. Kirenci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnancımız şu, kültürel hafızamız şu anda kütüphanelerde saklı bir biçimde duruyor. Ben bunu şuna benzetiyorum. Sanki bir hazineye sahibiz ama onun farkında değiliz. Bu eserler bizim vaktiyle zihin dünyamızı, kültürümüzü, hayat algımızı davranış tarzımızı oluşturan eserler.”

Yayın hayatına adım attıkları günden itibaren önemli şeylere tanık olduklarını belirten Kirenci, “Kitaplarımızın yayınlanma süreci içerisinde fantastik öykünün Doğu kaynaklı olduğunu gördük. Siyaset teorilerinin Doğu kaynaklı olduğunu gördük. Bu bakımdan çokça siyasetname kitabı inceledik. Bunlardan 8 - 9 tanesini yayınladık, yayınlamaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Gelenekten beslenerek yeni şeyler ortaya konabilir

Mustafa Kirenci edebiyat alanındaki bazı türlerin de ilk örneklerinin kültürümüz içinde bulunduğunu ifade ederken, yeni neslin bu eserlerden yola çıkarak ortaya yeni şeyler koyabileceklerini vurguladı. Mustafa Kirenci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Son yayınladığımız kitaplardan biri olan İnsana Tutulan Ayna ismini verdiğimiz Tabsıratu'l İnsan'ı, yazarı Diyarbakırlı Said Paşa roman olarak tasarlamış. Girişinde de öyle diyor. Biz bunu yayınlarken belli bir kategoriye sokabilir miyiz diye düşündük. Aynı zamanda psikoloji kitabı, ahlak kitabı, hatta psikoloji kitabı olarak da değerlendirilebilir. Bu eserde insana ait özellikleri birer roman kahramanı gibi ele almış ve konuşturmuş. Bunu da 70 sayfayla gerçekleştirmiş. Buradan mesela başka kültürel damarlar çıkartılabilir. Bizler bu yoldan giden yeni neslin yeni şeyler ortaya koyabileceğini düşünüyoruz.”

Birçok kurum tarafından ödüle layık görüldüklerini ifade ede Mustafa Kirenci, aldıkları ödüllerin kendilerini motive ettiğini söyledi. Kirenci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yayınevi süreci içinde bizi motive eden çok güzel şeyler oldu. İlk yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın yayınevi ödülü verildi. İkinci yılında Eskader tarafından bütün kitaplarımızı da içerecek şekilde yılın yayınevi ödülünü aldık. Üçüncü yıl yayınladığımız Yunus Emre'nin Dostları adlı çalışmayla da araştırma inceleme ödülü aldı Mustafa Özçelik, kitabın yazarı.”

 

 

Yusuf Sami Kamadan konuştu

Yayın Tarihi: 10 Nisan 2015 Cuma 10:39 Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 10:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26