Kudüs'ün Fethi Nebi Musa Şenlikleriyle Kutlanıyor (Video)

Kudüs'te 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son veren komutan Selahaddin Eyyubi tarafından başlatılan Nebi Musa Şenlikleri, bu yıl da görkemli anlara sahne oldu.

Kudüs'ün Fethi Nebi Musa Şenlikleriyle Kutlanıyor (Video)

Filistin toprakları, bu yıl bir kez daha Nebi Musa Şenlikleri’ni kutluyor. Batı Şeria'nın Eriha kenti yakınlarındaki Hazreti Musa Makamı’nın yanında düzenlenen şenlikler 8 Nisan Cuma günü başladı. Şenliklere bu yıl Filistinliler’in yanı sıra Türkiye'den doksan kişilik turist grubu da  katıldı. Şenlikler kapsamında mehteran takımı da bir konser verdi.

Mısır ve Suriye sultanı, Eyyubi hanedanının da kurucusu olan hükümdar Selahaddin Eyyubi’nin 1187'de Kudüs'ü Haçlı kuvvetlerinden almasından sonra bölgedeki Müslümanlar pek çok dini makamda kutlamalar yaptı. Bu kapsamda her yıl Nisan ayında, Hazreti Musa'ya nisbet edilen makam için Kudüs eski şehirden yolan çıkan Müslüman halk, 10 kilometreyi aşkın yolu katetti. Eskiden Kudüs eski şehirde yerleşik olan sufi grupların öncülük ettiği ve sancakların taşındığı etkinliklerle Haçlı saldırılarına karşı mukavemet gösteriliyordu. Hz. Musa'ya duyulan saygının göstergesi olarak başlatılan bu ziyaretler dini ve kültürel bir gelenek olarak günümüzde de devam ettiriliyor.

2014 yılından bu yana TİKA tarafından canlandırılan etkinlik kapsamında Hazreti Musa'nın Eriha'daki makamında şenlikler düzenleniyor. Bu yılki etkinliğe Filistin Vakıf ve Dini İşleri Bakanı Şeyh Yusuf Edis, Kudüs Valisi Adnan Huseyni, Eriha Valisi Macid Fityani, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç ve TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz katıldı. Büyükelçi Sarnıç, işgalin sona ermesi ve barışın sağlanması için uluslararası platformlarda Türkiye olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı. TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz da, Nebi Musa Şenlikleri'nin önemine değindi.

Her yıl Nisan ayının 2. Cuma’sı başlayan ve farklı şehirlerden Müslüman Filistinliler’in katıldığı Nebi Musa Şenlikleri bir hafta daha sürecek.

 

İrem Seles

Yayın Tarihi: 13 Nisan 2016 Çarşamba 13:57 Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 13:57
banner25
YORUM EKLE

banner26