Kudüs'te Türk müziği gecesi (Video Haber)

Doğu Kudüs'teki Filistin Millî Tiyatrosu'nda İstanbul Solistleri Grubu'nun verdiği konserde, Filistinliler unutulmaz bir gece yaşadılar.

Kudüs'te Türk müziği gecesi (Video Haber)

 

Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TİKA'nın desteği ile "İstanbul Solistleri" grubu Doğu Kudüs'de muhteşem bir konsere imza attı. Doğu Kudüs'te bulunan Filistin Millî Tiyatrosu'nda düzenlenen konserde grup, Türk Müziği'nden seçkin örneklerin yanı sıra Türkçe ve Arapça ilahiler de seslendirdi. Grup, Kültür ve Turizm Bakanlığı güzel sanatlar genel müdürü neyzen ve tanbur sanatçısı Murat Salim Tokaç, ûdî Yurdal Tokcan, kanun sanatçısı Hakan Güngör, kemençe sanatçısı Derya Türkan ve solist Mehmed Kemiksiz'den müteşekkil...

TİKA başkan yardımcısı Süreyya Er, 2005'ten bu yana Kudüs ve Filistin'de tahsil ve sağlık konularında hizmet verdiklerini belirtirken, kültürel alanda da uygulanabilecek yeni projelerinin olduğu müjdesini verdi. TİKA başkan yardımcısı Süreyya Er "TİKA 1992'den beri faaliyet gösteren bir kurumdur. Başbakanlığa doğrudan olan kurum, faaliyette bulunduğu ülkelerde, altyapı desteğinin yanısıra, kültürden sağlığa kadar her alanda katkı sunmaya çalışan bir teşkilat. Bugün de burada diğer bir çok faaliyetin yanında kültürel anlamda bir faaliyet yaptık. 2005'ten bu yana başlıca ortak kültürel değerlerimizi ifade eden çalışmalar yaptık. Bu konser de o anlamda bir faaliyet oldu. Yeni projelerle böylesi faaliyetler düzenlemeye devam edeceğiz" dedi.

Konseri izlemeye gelenler arasında Filistin Kültür Bakanı Enver Ebu Eisheh, Türk büyükelçi Şakir Özkan Torunlar tarafından ağırlandı. Konser için sanatçılara ve Türkiye'ye teşekkür eden Ebu Eisheh, bütün Arap dünyasının kültürel başkenti olarak nitelendirdiği Kudüs'de, Türk kültürüyle daha fazla alışverişe açık olduklarını söyledi.

 

 

Ediz Tiyanşan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2013, 15:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13