Kudüs'te Bir Şerbet Dükkanı (video)

Filistin'de Ramazan denilince akla şerbetler geliyor. Bu geleneksel içecekleri satan bir dükkana konuk olduk. Halavani ailesine ait dükkan, Kudüs eski kentte. 70 yıldır şerbet hazırlanan dükkanın ünü Filistin'e yayılmış durumda.

Kudüs'te Bir Şerbet Dükkanı (video)

Filistin'de Ramazan sofralarının demirbaşlarından biri şerbetler. Geleneksel Ortadoğu yemekleri ve tatlılarının yanında servis edilen şerbetler her yıl Ramazan ayının gelmesiyle yeniden sofralara dönüyor.

Keçiboynuzu, demirhindi, meyan kökü ve bademle yapılan geleneksel şerbetler gün geçtikçe çeşitleniyor. Halavani ailesi, Kudüs eski kentin Şehire kapısında bulunan dükkanında Ramazan’a özgü şerbetler yapıyor. Ünleri tüm Filistin'e yayılmış durumda. Ailesinin 70 yıldan bu yana şerbet yaptığını söyleyen Ashraf Halavani şu şekilde konuştu: “Keçiboynuzu, demirhindi, meyan kökü, badem ve limon kullanıyoruz. Benim babam bugün en çok tüketilen bu şerbet çeşidini ilk yapanlardan; Ebu Nafız El Halavani. Bu şerbet yalnızca Ramazan aylarında ve çok özel günlerde içiliyor. Geleneğimizin de en önemli parçalarından biri.”

Eşref Halavani'nin yaptığı her bir şerbetin ayrı bir formülü ve faydası var. Halavani şerbetlerle alakalı şu şekilde konuştu: "Bu şerbetler çok sağlıklı. Keçiboynuzu mideye iyi gelir. Demirhindi ise yaşlıların bağışıklık sistemi için çok faydalı. Üstelik bunların hepsi doğal. İçlerinde asit yok. Bence eski kentte pişen yiyecek ve içecekler daha lezzetli oluyor. Çünkü buranın atmosferi bambaşka.”

Her ne kadar yıllara yayılan bir üne sahip olsalar da, bu yıl Ramazan ayında eski kent önceki kadar kalabalık değil. Halavani ailesi, küçük dükkanlarında geleneksel şerbetlerin yanı sıra falafel ve büyük bir simide benzeyen brazek ekmeği de satıyor.

 

İrem Seles

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2016 Cuma 16:31 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 16:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşenur Çelik
Ayşenur Çelik - 5 yıl Önce

Ayrılmamıza saatler kala son bir kez ziyaret ettiğimiz Mescid-i Aksa'dan alelacele çıkarken rastladık bu tezgaha. Poşetlere koyulmuş olmasından dolayı alıp almamakta tedirgin olduğumuz fakat bir yudumdan sonra 2-3 poşet almadığımıza pişman olduğumuz demirhindi şerbetinin hikayesi de buymuş demek ki..:)

banner26