Kudüslü gençler parkur sporuyla zinde (video)

İşgal edilmiş topraklarda özgürlüğü sıra dışı bir yolla ifade eden Filistinli gençler “Parkur sporu” ile seslerini dünyaya duyurmak istiyor. Spor sahalarıysa Kudüs Eski Şehir'deki tarihi evlerin çatıları. Spor ekipmanları ise duvarlar, bacalar ve pencereler.

Kudüslü gençler parkur sporuyla zinde (video)

6 Filistinli genç, işgal edilmiş topraklarda özgürlüğü sıra dışı bir yolla ifade ediyor. Artık dünya genelinde pek çok ülkede var olan alternatif spor dallarından parkur, Kudüs'te de Filistinli gençlerle buluştu. Onların spor sahası, Kudüs Eski Kent'teki tarihi evlerin çatıları. Spor ekipmanları ise duvarlar, bacalar ve pencereler.

Doğal yaşam alanlarının fiziki koşullarını kullanan parkur sporunda, farklı zemin ve alanlara göre çeşitli duruş ve sıçrama hareketli yapılıyor. İsrail'in işgali altında olan ve zor malî şartlara sahip olan Kudüs'te, parkura olan ilgi imkansızlıklardan kaynaklanıyor.

Bu spor dalında Filsitin'i temsil etmek istiyoruz

Parkur sporu yapan Kudüslü gençlerden biri şöyle konuştu: “Arkadaşlarımla önce sadece spor yapmak için bu yola çıktık. Ama Kudüs'te iyi bir spor kulübü yok. Burada ailelerin durumu da ortada; o yüzden biz kendi aramızda akrobasi hareketleri yaparak başladık. Sonra bir gün youtube'daki videolardan parkur sporunu keşfettik ve çok ilgimizi çekti. Videolarda izlediğimiz hareketleri kendi aramızda öğrenip geliştirdik, 2008'de Parkur Kudüs grubunu kurduk. Biz çok iyi bir ekip olduk ve sürekli grubu genişletmek, ilerletmek için yeni üyeler bulmaya devam ediyoruz. Çok disiplinli ve düzenli bir şekilde çalışıyoruz, çünkü sadece birlikte vakit geçirmenin ötesinde biz grup olarak kendimizi geliştirmek ve artık tüm dünyada kabul gören bu spor dalında Filistin'i temsil edebilmek istiyoruz.”

Gruba katılan gençler için, parkur sporu aynı zamanda Doğu Kudüs'ün zor şartlarından bir kaçış. Doğu Kudüs'te gençler için yapacak pek fazla şey yok. Bu nedenle kötü alışkanlıklar oldukça yaygın. Gençler parkur sporu yaparak hem antrenmanlarla zinde kalıyor, hem de sokakta kötü alışkanlıklara bulaşmamış oluyorlar. Haftanın belli günlerinde buluşan parkur grubu, Kudüs'ün görünmeyen yüzünü dünyaya yansıtmaya devam edecek.

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2015, 14:24
YORUM EKLE

banner19