Kudüs yeniden Filistin'in başkenti olacak (video)

Kudüs, Şam Kapısı Festivali'yle hareketlendi. Filistinliler'in adeta akın ettiği festivalde yerel danslar sergilendi, şarkılar söylendi. Adını Şam Kapısı'ndan alan festival bir hafta sürüyor.

Kudüs yeniden Filistin'in başkenti olacak (video)

İsrail işgali altındaki Kudüs, ülkede yaşanan siyasi krize rağmen binlerce kişinin katılımıyla renkli bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bir hafta süren festivale, Filistin'in farklı bölgelerinden binlerce Müslüman katılıyor. "Şam Kapısı" ismi ile hayata geçirilen festival, İsrail'in her sene düzenliği Işık Festivali'ne misilleme olarak gerçekleşiyor. Işık Festivali'ne karşılık Filistinliler, Filistin Devleti'nin işgal altındaki başkenti Kudüs'te de kendi festivalini düzenliyorlar.

Festivalde, Filistin'e has geleneksel halk dansı depke sahnelendi, ateş gösterileri yapıldı, şiirler okundu ve şarkılar söylendi. Festivalin adresi ise her yıl olduğu gibi bu yılda, eski şehrin Doğu Kudüs'e açılan en büyük kapısı Şam'dı.

Müslümanların gözde buluşma noktası olan bölge, bu defa festivale gelen onbinler ile doldu. Ancak ülkede yaşanan siyasi kriz festivale de gölge düşürdü. Filistinli bir kadın festivalle ilgili şu şekilde konuştu: “Aynı çatı altında, festival kapsamında toplanmak çok güzel. Biz burda toplanarak işgalcilerin sürdürdüğü uğraşlara aslında en güzel cevabı veriyoruz. Bu güzel çocuklar sayesinde hakkımız olana kavuşacağımızdan şüphemiz yok. Kudüs’ün bir gün yeniden Filistin Devleti’nin başkenti olacağına inanıyoruz. Bizi bundan vazgeçirmeye yönelik uğraşlar netice vermeyecektir.”

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 15:43
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13