Kudüs için ciddi bir direniş gerek (video)

Aralık ayı DÜBAM Yuvarlak Masa Toplantısı 'İsrail'in Kudüs stratejisi' başlığıyla düzenlendi. Toplantıda İsrail'in yerleşim politikası ve Filistinlilerin yaşadığı sıkıntılar masaya yatırıldı.

Kudüs için ciddi bir direniş gerek (video)

Tarihin ışığında gündemin nabzını tutan Dünya Bülteni Araştırma Masası (DÜBAM), 20. Yuvarlak Masa Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Toplantının başlığı “İsrail'in Kudüs Stratejisi”ydi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'ndeki toplantının moderatörlüğünü Dr. Aynur Erdoğan üstlendi. Toplantının konuşmacıları ise Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berdal Aral, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Eldar Hasanov ve Dr. Bora Bayraktar'dı.

İsrail'e karşı çok ciddi etkin bir karşı politika geliştirmemiz gerekiyor

İlk söz alan Prof. Dr. Berdal Aral, İslam dünyasının Filistin'in yanında olduğunu tekrar ortaya koyması gerektiğine vurgu yaptı. Aral, 1948 – 1949 savaşında İsrail'in Filistin topraklarının yüzde 22'sini daha işgal ettiğini ve böylece Filistin topraklarının yüzde 78'ine el koyduğunu ifade etti. İslam dünyasının mutlaka ciddi bir direniş sergilemesi gerektiğini ifade eden Berdal Aral şu ifadeleri kullandı: “Filistin'in yanında olduğumuzu tekrar ortaya koymamız lazım. Tabi bunun da yolları var. Sözle olmaz. Mutlaka İsrail'e karşı çok ciddi etkin bir karşı politika geliştirmemiz gerekiyor, bütün İslam âlemi olarak.”

Konuşmacılardan gazeteci-yazar Dr. Bora Bayraktar, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşimci politikaya dair örnekler verdi. Bayraktar şu ifadeleri kullandı: “Kanunî Sultan Süleyman'ın surlarla çevirdiği eski şehri içine alan kısım Doğu Kudüs ve burası Arap nüfusun yoğun olduğu bir bölge. Fakat son 15 yılda, 90'lı yıllarda, 90'lı yılların başlarında görmediğimiz şekilde bir inşaat faaliyetiyle Filistinlilerin yoğun bir şekilde yaşadığı bu bölgenin Yahudilerin imarına açıldığını, pek çok Filistin mahallesinin oteller bölgesi olduğunu, buraya artık bir tramvay girdiğini, o tramvay sebebiyle doğu ile batının entegre edildiğini, bu bölgede pek çok Yahudi yerleşim yerleri, siteler, semtler kurulduğunu görüyoruz.”

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Eldar Hasanov ise İsrail'in Kudüs stratejisinin dini temellerine değindi. Hasanov, Yahudiler için Süleyman mabedi olarak belirlenen yerin çok önemli olduğunu ifade etti. Hasanov şu şekilde konuştu: “Yahudiler için Süleyman mabedi çok önemlidir. İsrailoğuları'nın bir günahkâr kavim olmaktan kurtulmaları mabet içinde 'kodeşa kodeşim' denilen bölüm içinde başkohenin İsrailoğulları'nın affedilmesi için tanrıya yalvarmasıyla gerçekleşebilir. Halihazırda mabet olmadığı için bu gerçekleşemiyor ve mabedin yapılma yeri de bizim Harem-i Şerif dediğimiz yerdir.”

DÜBAM tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantıları, Dünya Bülteni'nin web sitesinden canlı olarak takip edilebildiği gibi, daha sonra metin ve video eşliğinde yine sitede yayınlanıyor.

 Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Aralık 2014 Çarşamba 12:19 Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 12:24
banner25
YORUM EKLE

banner26