Kudüs Hazreti Ömer'in adaletini arıyor (Video Haber)

Kudüs'ün eski şehir merkezinde bulunan Hz. Ömer Camisi, İslam tarihinin en önemli yapılarından biri..

Kudüs Hazreti Ömer'in adaletini arıyor (Video Haber)

 

15. yüzyılda inşa edilen Hz. Ömer Camii, eski Kudüs kentinin en önemli mabedlerinden biri olarak kabul ediliyor. Milattan sonra 637 yılında Kudüs, İslam askerleri tarafından kuşatıldığında, piskopos Sofronius yalnızca zamanın halifesi olan Hz. Ömer'e teslim olmayı kabul etmiş.

Bunun üzerine Hz. Ömer, yerine Hz. Ali'yi vekil bırakıp yola çıkmış. Halk, şehirlerini teslim alacak olan devlet başkanını karşılamak üzere Şam Kapısı'nda, başlarında Piskopos Sofronius ile birlikte toplanmışlar. At üzerindeki köleyi devlet başkanı zannederek önünde eğilen şehir halkı, halifenin kölenin yularını tutan kişi olduğunu öğrendiklerinde hayrete kapılmışlar. Bir köşeye çekilip ağlamakta olan piskoposu teselliye giden Hz. Ömer, "Üzülme hayat böyledir. Bazen ağlatır, bazen güldürür" demiş. Piskopos Sofronius ise, saltanatını kaybettiği için ağlamadığını, Müslümanların adaletleri sebebiyle dünya üzerinde sonuna kadar hâkim olacakları için ağladığını, zulmün egemenliğinin kısa bir süre, adaletin ise kıyamete kadar hâkim olacağını söylemiş. Müslümanları işgalci, yakıp yıkan bir topluluk zanneden piskopos, gördüğü muamele karşısında hayrete düşmüş.

Hz. Davud'un dua ettiği yer aynı zamanda

Fakat piskoposun hayreti bu kadarla kalmaz. Sofronius, Hz. Ömer'e Kıyame Kilise'sini gezdirirken, namaz vakti girmesi sebebiyle halife kendisinden ibadet edebileceği bir yer göstermesini ister. Piskopos bulunduğu yerde kılabileceğini söylediğinde, İslâm'ın, selamet ve güven veren yüzüyle karşılaşır. Hz. Ömer, "Peşimden gelecek olan Müslüman kardeşlerim, ben burada namaz kıldığım için buraya mescid inşa ederler" diyerek, kilisenin bir kaç metre uzağına abasını yere sererek namaza durur. İslâm halifesinin namaza durduğu bu yer, daha öncesinde Hz. Davud'un dua ettiği yerdir. Ve yıllar sonra, 1193 senesinde Eyyübî sultanı El-Afdal İbn Salahaddin tarafından bu alana Hz. Ömer Camii inşa edilmiş.

Caminin 1400'lü yıllarda inşa edilen minaresi bugün eski Kudüs şehir silüetinin en önemli manzaralarından birini oluşturuyor. Mabedin 15 metrelik minaresi Osmanlı sultanı Abdülmecid Han tarafından restore edilmiş. Minare bugün Kudüs eski şehrinin tümüne hâkim bir manzaraya sahiptir. Eski şehir içinde dar bir alana inşa edilen cami, bugün özellikle önemli günlerde, umumiyetle mahallî ziyaretçileri ağırlıyor. Camiyi ziyaret edenler "Bizim için burası Harem-i Şerif'ten sonra en önemli mabedlerden biri. Hz. Ömer'in burayı ziyaret etmiş olmasını hatırlıyoruz buraya geldiğimizde. Bu yüzden özellikle Ramazan ayında ve bayram günleri burada çokça vakit geçirmeye gayret ediyoruz" diyorlar.

 

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Eylül 2013 Çarşamba 16:26 Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 14:33
banner25
YORUM EKLE

banner26