Kudüs Fetih Bayramı'nı kutluyor (video)

Kudüs'te 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son veren komutan Selahaddin Eyyubi tarafından başlatılan Nebi Musa şenlikleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA'nın desteğiyle eski görkemine kavuştu.

Kudüs Fetih Bayramı'nı kutluyor (video)

Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi'nin başlattığı Nebi Musa şenlikleri bu yıl TİKA'nın katkısıyla düzenlendi. Nebi Musa Şenlikleri için Filistin'de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Filistinliler'in büyük ilgi gösterdiği şenliklerde Mehteran Takımı da konser verdi.

Mısır ve Suriye Sultanı, Eyyubi Hanedanın da kurucusu olan hükümdar Selahaddin Eyyubi’nin 1187'de Kudüs’ü haçlı kuvvetlerinden almasından sonra bölgedeki Müslümanlar pek çok dini makamda kutlamalar başlatmıştı.

Bu kapsamda her yıl Nisan ayında, Hazreti Musa’ya nisbet edilen makam için Kudüs Eski şehirden yolan çıkan Müslüman halk, 10 kilometreyi aşkın yolu tekbirlerle yürüyerek katetmişlerdi.

Bir zamanlar, Kudüs Eski Şehir'de yerleşik olan sufi grupların öncülük ettiği ve sancakların taşındığı etkinliklerle, Haçlı saldırılarına karşı mukavemet gösteriliyordu.

Hz. Musa’ya duyulan saygının göstergesi olarak başlatılan bu ziyaretler dini ve kültürel bir gelenek olarak günümüzde de devam ettiriliyor. Bu yıl Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA’nın da desteğiyle gerçekleşen etkinliklere katılım yoğundu.

Şenlikte konuşma yapanlar arasında Kudüs Valisi Adnan Hüseyni’nin yanısıra TİKA Genel Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye Büyükelçisi Mustafa Sarnıç ve Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım da yer aldı.

TİKA Genel Başkanı Çam, şenlikler için verilen katkının İslam geleneklerine bağlılık kadar, kültürlerarası hoşgörüye de bir destek mesajı olduğunun altını çizdi. Filistinli İzci Grupların bando yürüyüşünden sonra şenliklere katılan yüzlerce Filistinli Cuma namazı için saf tuttu. Namazın ardından katılımcılara TİKA tarafından yemek verildi.

Nebi Musa Şenlikleri'ne katkı sağlayan TİKA heyeti, Mescid-i Aksa Arşiv Altyapı Güçlendirme Projesinin resmi açılışını da gerçekleştirdi. Arşivde Osmanlı'nın 400 yıl süren Kudüs hakimiyeti boyunca var olan yazılı kaynakları bulunuyor.

Festival kapsamında gerçekleşen Kuran-ı Kerim tilaveti ve yerel ilahi grupların programının yanısıra, Türkiye’nin de kültürel bir katkısı oldu. Filistin turunun ilk konserini Nebi Musa Şenlikleri’nde veren Kültür Bakanlığı Mehter Takımı, halktan büyük ilgi gördü.

Konser öncesi, Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak halka seslenen Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Filistin halkıyla dayanışma mesajı verdi. Her yıl Nisan ayının 2. Cuma'sı başlayan ve bir hafta süren Nebi Musa Şeblikleri'ne, farklı şehirlerden de Müslüman Filistinliler katılıyor.

 Ediz Tiyanşan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 18:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26