Kudüs Eski Kentte Tarihi Çarşı Esnafıyla Konuştuk (video)

Kudüs’teki geleneksel pazar, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer alıyor. Eski kentteki geleneksel pazardaki Şam kapısından eski kentin içine uzanan tezgahlarda yöresel lezzetlerden geleneksel kıyafetlere farklı ürünleri bulmak mümkün.

Kudüs Eski Kentte Tarihi Çarşı Esnafıyla Konuştuk (video)

Dünyanın en eski ve kutsal kentlerinden Kudüs, milattan önce 11’inci yüzyıla kadar uzanan geniş bir tarihi yaşatıyor. Coğrafyanın can damarı ise bir kilometrekareden daha küçük bir alana kurulu olan eski kent. 1981'de BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesine alınan eski kentin içinde tarihi kutsal mekanların yanı sıra geleneksel pazarı da görmek mümkün.

Eski kente giriş ve çıkışlar için kullanılan beş kapıdan en büyüğü Şam kapısı. Kapı, genellikle Filistinliler’in yaşadığı Doğu Kudüs'e baktığı için çoğunlukla Arap halkı ağırlıyor. Şam Kapısından başlayıp Kudüs eski kentin içlerine uzanan tezgahlar, halkın gündelik ihtiyaçlarına cevap veriyor. ''Suuk Han Ek Zeyt'' yani ''Yağ Pazarı'' olarak adlandırılan bu geleneksel pazarda giyim kuşamdan ev eşyalarına ve her türlü gıda ürününe rastlamak mümkün. Birçok tarihi bölgenin tam aksine Kudüs eski kentin içinde gündelik yaşam tüm doğallığıyla devam ediyor. Kasabından kuaförüne, manavından gelinlikçisine eski kentin sokakları tıpkı yüzyıllar önce olduğu gibi ticaretin aktığı, turistlerin yanı sıra Filistinli halkın da rağbet ettiği bir yer. Turşu, baharat, şekerleme, şerbet ve kahve gibi Filistinliler’in yaygın olarak tükettiği geleneksel gıdaların en önemli adresi yine Kudüs eski kent.

Esnafın işleri kesat

Kudüs eski kent gün boyu yoğun bir kalabalığı ağırlıyor olsa da, siyasi sorunlar nedeniyle yerli Arap esnafın durumu giderek kötüleşiyor. Pazarda takı satan bir esnaf mevcut durumla alakalı şu şekilde konuştu: “Siyasi tüm gelişmeler bizim işimizi doğrudan etkiliyor. Ekonomi şu an çok kötü durumda. Çünkü buraya gelen kişi sayısı çok azaldı. Şam Kapısında yaşanan bıçaklı saldırılar nedeniyle insanlar artık buraya gelmeye korkuyor.”

Pazarda dükkanı bulunan bir kuyumcu da şu şekilde konuştu: “Eski kentte esnaf olmak diğer yerlerden daha zor. İşler bu aralar çok sakin. İsrail'in Kudüs'e açılan yolları kapatması, bizim işimizi de etkiliyor. Ramazan'da buralar çok kalabalıktı, ama yine satış yapamadık. Çünkü insanlar dua edip geri dönüyor."

Pazarda dükkanı bulunan bir ayakkabı tamircisi de mali durum hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: "Normalde istikrar sağlandığında bizim de işlerimiz iyi gider. Benim işim şimdilik iyi. Özellikle okullar açıldığında daha çok çalışırız. Ben tamir yaptığım için şanslıyım. Bazılarının dükkanı hiç siftah yapmıyor."

 

İrem Seles

Yayın Tarihi: 02 Ağustos 2016 Salı 10:30 Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 10:30
banner25
YORUM EKLE

banner26