Küçükçekmece'de İslam sanatları sergisi (video)

Meşk sergisiyle, geleneksel İslam sanatlarının seçkin örnekleri ziyaretçilerin karşısına çıktı. Yüzden fazla eserin yer aldığı sergiye gelenler, sanatların nasıl icra edildiğini de görme imkanı buluyor.

Küçükçekmece'de İslam sanatları sergisi (video)

15 ülkeden 70 sanatçı, Küçükçekmece Belediyesi'nin her yıl Ramazan ayında hayata geçirdiği sergi ile yeniden biraraya geldi. Uluslararası sanat buluşmalarının 6. sergisi 'Meşk', Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı. Sergide hat, kat'ı, tezhip, minyatür, çini, cilt ve ebru sanatının ürünleri görücüye çıktı. Geleneksel İslam sanatının bir çok seçkin örneği sanatseverlerle buluştu.

Serginin küratörü Erkan Doğanay etkinlikle alakalı şu ifadeleri kullandı: “Serginin niteliği ve içeriği açısından aslında biraz düşündüğümüzü aşan bir sergi oldu. Bu yüzden de üç ay boyunca sergi açık olacak. Sergiye gelenler herhangi bir sanat eserinin farklı ülkelerde nasıl yapıldığını görebilir. Ve bu, yeni fikirler de kazandırabilir. Dolayısıyla kendi sanatında başka arayışlara çıkabilir.”

Türkiye'nin en önemli uluslararası geleneksel sanatlar etkinliği kabul edilen Meşk Sergisi, ziyaretçilerine farklı ülkelerin sanat anlayışlarını yorumlama imkanı sunuyor. 110 eserin bulunduğu sergide, hattat Gürkan Pehlivan ve Hüsrev Subaşı'nın çalışmaları da dikkat çekiyor.

Uluslarası ülkeleri aynı çatı altında buluşturan sergi, ülkeler arasında kültür sanat köprüleri kuruyor. Meşk sergisi, 25 Ağustos'a kadar Cennet Kültür ve Sanat merkezinde ziyaretçilerini bekliyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 13:06
banner12
YORUM EKLE

banner19