Kuala Lumpur kitap fuarına yoğun ilgi (video)

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da uluslararası bir kitap fuarı düzenlendi. 10 farklı ülkenin yayınevlerini ağırlayan fuarda üniversite ve müzelerin yayınları ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Kuala Lumpur kitap fuarına yoğun ilgi (video)

Malezya'nın önemli özel ve üniversite yayınevlerinin bir araya geldiği Kuala Lumpur'daki kitap fuarı büyük ilgi gördü. Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Ortadoğu ülkelerinden de fuara katılımlar gözlendi.

Yerli ve yabancı yayınevlerine ev sahipliği yapan uluslararası kitap fuarı, yayıncılık sektörünün farklı alanlarını da buluşturdu. Her türlü kitaba ulaşma imkânının olduğu fuar, hem yazılı hem görsel yayıncılık için önem arz ediyor. Görsel yayıncılık bölümleri ise özellikle çocuk ve gençlerin ilgi odağı. Malay kültürünü konu alan geleneksel eserlerin yanı sıra fuarda modern edebiyat, sanat ve siyaset yayınlarına da rastlanıyor.

Malezya Ulusal Kütüphanesi Yayınları da fuara katılanlar arasında. Malezya Ulusal Kütüphanesi Yayınları, el yazma eserlerin basımını ve Latince versiyonlarını günümüz okurlarıyla buluşturuyor. Yayınevi bu sayede ülkenin geçmişiyle bugünü arasında bir köprü vazifesi görüyor.

Ülkenin çok etnikli yapısından dolayı fuarda sadece Malayca değil, İngilizce ve farklı dillerden tercüme eserlere de rastlanıyor. Malezya Tercüme Bürosu Yayınları yöneticisi Hayrul Enver, kurum olarak Malay dini ve edebiyat dünyasından örneklerin yanı sıra tercüme eserlere de yer verdiklerini söyledi. Hayrul Enver konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin Mesnevi-i Şerif'i son dönem yayınlanan çalışmalardan biri. Bu eser Farsça’dan Malayca'ya tercüme edildi. Yerli kaynaklardan en önemli yayın ise ‘Tuhfatü'n Nafis' adlı klasik çalışma, İngilizce'ye tercüme edildi."

Fuarın ilgi çeken stantlarından biri de Suudi Arabistan yayınevlerine ait. Suudi Arabistan yetkilisi Muhammed Halabi, Suudi Arabistan standında farklı yayınevlerinin eserlerinin bir arada yer aldığını, Medine İslam Üniversitesi, Mekke Üniversitesi, Kral Abdülaziz Üniversitelerinin yayınları ile din işlerine bağlı yayınevlerinin eserlerinin de stantlarında bulunduğunu ifade etti.

Akademik eserlerin bulunduğu standda, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle dini yayınlara da ağırlık verilmiş durumda. Suudi Arabistan yayınevleri, hediye ettiği kitaplarla da fuarın en çok ziyaret edilen stantlarından oldu.

Malay dünyasının tarihi ve bugününe ışık tutan eserleri okuyuculara ulaştıran ve yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 4 Mayıs günü sona erdi.

 

 

Mehmet Özay haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 11:38

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26