Kruya'daki Osmanlı izi Murad Bey Camii (video)

Arnavutluk'un Kruya kentine Osmanlı'dan kalan bir miras Murad Bey Camii. 16. yüzyılda yaptırılan cami, 1967'de kapatıldı ancak 1991'de yeniden ibadete açıldı.

Kruya'daki Osmanlı izi Murad Bey Camii (video)

Murad Bey Camii, Arnavutluk’un tarihi öneme sahip Kruya şehrinin merkezinde yükseliyor. Halk arasında "Büyük Cami" ve "Pazar Camii" olarak da anılan tarihi Murad Bey Camii, 1478'de Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen ve Akçahisar adını alan Kruja'nın simgeleri arasında.

Arnavutluk’un Osmanlı hakimiyetine girmesinden kısa bir süre sonra inşa edilen cami, Kruja Kalesi’ne de çok yakın bir mesafede. 1530’lu yıllarda, kale kumandanı ve sancak beyi Nasuh Bey’in oğlu Murad Bey tarafından inşa ettirilen yapı yüzyıllardır ayakta. Ancak bu tarihi cami, 1967'de Enver Hoca hükümeti tarafından kapatıldı ve minaresi yıktırıldı. Cami, 1991'de komünist rejimin çökmesinden sonra yeniden ibadete açıldı.

"TİKA'ya ve Türklere minnettarız"

Murad Bey Camii cemaatinden Sakıp Dolma, mabedin eski günlerini şu ifadelerle anlattı: "Caminin çok güzel bir minaresi vardı. Mimarisi de çok özel. Sonradan Türkler çok başarılı bir restorasyon yaptılar. Tekrar orijinali gibi oldu. Onlara çok teşekkür ediyorum. Camimize cemaat sadece Kruya'dan gelmiyor, turistik bir yer olduğu için turistler de geliyor. Rahatlıkla gelip namaz kılabiliyorlar.”

Murat Bey Camii, 2010 yılında Arnavutluk’un milli kültür simgesi olarak ilan edildi. 2014 yılında tamamlanan restorasyon çalışmalarıysa TİKA tarafından yapıldı. Sakıp Dolma, caminin geçirdiği restorasyonlarla ilgili şunları söyledi: “Camimizin restorasyonu Nisan 2014’te tamamlandı. Komünist rejimde çok tahrip olmuştu. Benim evim buraya çok yakın olduğu için yıkılmasına şahit oldum. Bu minare daha önce de onarıldı. İslam Birliği gibi bazı kuruluşlarla bir araya geldik ve minaremizi inşa ettik. Ama en iyi haline TİKA'nın yaptırdığı restorasyanla ulaştı. Türkiye devleti tarafından yapılan bu iyilikleri asla unutmayacağız. TİKA'ya ve Türklere minnettarız. Onlar bizim kardeşlerimiz.”

 

Gencer Tatar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 11:40
banner12
YORUM EKLE

banner19