Kruya Murat Bey Camii'ne TİKA eli değdi (video)

Arnavutluk’ta ecdattan miras kalan 5 tarihi caminin onarımını üstlenen TİKA, Kruya’daki Murat Bey Camii’nin restorasyonunu tamamladı. Başbakakan Yardımcısı İşler’in de katıldığı açılış törenine Arnavutlar da yoğun ilgi gösterdi.

Kruya Murat Bey Camii'ne TİKA eli değdi (video)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk'taki tarihi mirasın korunması kapsamında beş caminin onarımını üstlendi.

Restorasyonu tamamlananlardan biri, Kruya'daki Murat Bey Camii oldu. Caminin açılışına, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Arnavutluk Kültür Bakanı Mirela Kumbaro, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi ve TİKA Başkanı Serdar Çam'ın yanı sıra milletvekilleri, diplomatlar ve davetliler katıldı. Ayrıca İşkodra, Tiran, Durres, Lac ve Elbasan şehirlerinden yüzlerce kişi tarihi Murat Bey Camii'nin açılışı için Kruya’ya geldi.

TİKA Başkanı Serdar Çam, yaptığı konuşmada, “Ecdad yadigârı eserlerimizin onarımını yine milletimizin, devletimizin sağladığı imkânlarıyla yapmış olduk. Bu çalışmaları, başta başbakanımızın desteği olmak üzere, yapmış oluyoruz. TİKA olarak yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de açılışta yaptığı konuşmada, “Gerçekten önemli bir gün yaşıyoruz, şu an tarihi bir gün yaşıyoruz” dedi. İşler, Kruya'da yapılan bu onarımın ne kadar doğru olduğunu, ülkenin dört bir yanından gelen ve yağan yağmura rağmen açılışta kendilerini yalnız bırakmayan Kruyalı, İşkodralı, Tiranlı, Durresli, Laç ve Elbasanlı davetlilerin gösterdiğini söyledi. İşler, “Çok da güzel eser oldu” diye konuştu.

Açılışta İşkodra Şeh Samia İmam Hatip öğrencileri ilahiler söyledi. Tarihi caminin açılışının ardından, yüzlerce kişi birlikte namaz kıldı. Kruya’nın en önemli sembollerinden olan caminin yenilenerek eski ihtişamına kavuşması Kruyalılar’ı da memnun etti.

 Rina Gurgule haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 11:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26