Krize rağmen Bulgaristan'da hacı sayısı artıyor (video)

Yaklaşık bir buçuk milyon Müslümanın yaşadığı Bulgaristan'da, hacı adaylarının sayısı her geçen yıl artıyor. Bulgaristan Başmüftülüğü 2015 yılı hac organizasyonuyla alakalı çalışmalarına sürdürüyor.

Krize rağmen Bulgaristan'da hacı sayısı artıyor (video)

45 yıllık totaliter dönemi geride bırakan Bulgaristan Müslümanları, dini vazifelerini yerine getirme konusunda özgürlüğe kavuştu. Bulgaristan Başmüftülüğü de ülkenin demokrasiye geçmesiyle birlikte, 1991 yılından bu yana hac için bir organizasyon düzenliyor.

Yaklaşık 1,5 milyon Müslümanın yaşadığı Bulgaristan'da ekonomik krize rağmen, hacı adaylarının sayısı her geçen yıl artıyor. Ülkede, 2014 yılında 217 kişi kutsal topraklara gitti. 2015 yılında ise, hazırlanacak güçlü bir tanıtım programı ile hacı sayısının 400'ü geçmesi bekleniyor. Bulgaristan Başmüftülük Genel Sekreteri ve Sözcüsü Ahmed Ahmedov hac organizasyonlarıyla alakalı şu şekilde konuştu: "2012 yılında, Yüksek İslam Şurası bünyesinde kabul edilen hac ve umre organizasyonu yönetmenliği çerçevesinde, bu hizmetler sunulmaktadır. Ayrıca bu organizasyonun şeffaf ve kaliteli bir şekilde vatandaşlara ulaşması ve kontrolünün sağlanması için kurulan bir hac ve umre komisyonumuz bulunmaktadır. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın bize verdiği kontenjan 800. Biz o kontenjanın yüzde 50'sini doldurabilmeyi amaçlıyoruz. Bu sayıya ulaşmamıza az kaldığını düşünüyorum.”

Bulgaristan'daki hacı adayları, hac görevlerini yerine getirmek için, ülke standartları göz önüne alındığında makul bir ücret ödüyor. Ülkede şu anda hac bedeli 2900 euro. Türkiye'de yaşayan Bulgaristan göçmenleri için de Sofya Müftülüğünün bir faaliyeti bulunuyor.

Başmüftülük, çifte vatandaşlığa sahip hacı adaylarına hizmet verebilmek için Çorlu, Bursa ve İstanbul'a temsilcilikler açtı. Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları bu bölgelere giderek başvurularını yapabiliyor. Ahmed Ahmedov, Türkiye'de çok sayıda Bulgaristan vatandaşının yaşadığını söylerken, “Çifte vatandaş dediğimiz o kişiler, Bulgaristan'ın vatandaşı olarak, kimlik ile veya pasaport ile Bulgaristan hac organizasyonundan faydalanabilir.” diye konuştu.

Bulgaristan Başmüftülüğü üç yıldır umre için de organizyonlar gerçekleştiriyor. Miraç kandilini kutsal topraklarda geçirmek isteyenler için müftülük Mayıs ayı ortasında umre ziyareti düzenleyecek.

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 30 Mart 2015 Pazartesi 11:29 Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 11:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26